Lauesen Byg ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
388.151 kr.-55,9%
Bruttofortjeneste 2019
-5,1%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017–2019
Nøgletal
2019-54.567 kr.
EBITDA
65,3%
Soliditetsgrad
2,7×
Likviditetsgrad
-18,3%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20212021Skattepligtig indkomst 0 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 45.434 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -65.375 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2019
| 2017 | 2018 | 2019 | |
|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||
| Likvide beholdninger | 241.000 | 522.454 | 375.670 |
| Omsætningsaktiver i alt | 401.000 | 699.078 | 417.070 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 30.739 |
| Aktiver i alt | 401.000 | 699.078 | 447.809 |
| Balance — passiver | |||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 159.000 | 353.237 | 155.446 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 159.000 | 353.237 | 155.446 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 117.000 | 220.841 | 167.363 |
| Årets resultat | 67.000 | 103.407 | -53.478 |
| Egenkapital i alt | 242.000 | 345.841 | 292.363 |
| Resultatopgørelse | |||
| Bruttofortjeneste | 431.000 | 879.700 | 388.151 |
| Resultat af primær drift | 94.000 | 136.105 | -59.992 |
| EBITDA | — | — | -54.567 |
| Resultat før skat | 87.000 | 133.129 | -67.078 |
| Årets resultat | 67.000 | 103.407 | -53.478 |
| Personaleomkostninger | 337.000 | 743.595 | 441.718 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | 5.425 |
| Andre nøgletal | |||
| Ansatte | 1.000 | 2 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2019Generelt Selskabets hovedaktiviteter har i lighed med tidligere år bestået i at drive tømrervirksomhed primært som underleverandør for typehusbranchen.
Årets resultat udgør er underskud på kr. 53.478.Selskabets balance udviser en samlet aktivmasse på kr. 447.809 og en egenkapital på kr. 292.363. Årets udvikling og resultat anses for utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.