Ejendomsselskabet Industrivej 26 ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
379.015 kr.-0,4%
Bruttofortjeneste 2024
+2,6%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017–2024
Nøgletal
2025369.540 kr.
EBITDA
59,8%
Soliditetsgrad
0,4×
Likviditetsgrad
1,0%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet PFN Volling Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 3.414 | 4.341 | 14.081 | 26.476 | 60.275 | 107.729 | 68.531 | 92.070 | 84.230 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | 255.188 | 347.125 | 332.098 | 401.931 | 440.998 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | 7.767.333 | 7.560.586 | 7.353.839 | 7.147.093 | 6.940.346 |
| Aktiver i alt | 8.417.575 | 8.264.228 | 8.113.374 | 8.080.014 | 8.022.521 | 7.907.711 | 7.685.937 | 7.549.024 | 7.381.344 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 1.027.013 | 1.179.738 | 1.102.826 | 1.183.145 | 1.240.873 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 2.230.550 | 1.908.881 | 1.625.512 | 1.327.033 | 1.015.681 |
| Gældsforpligtelser i alt | — | — | — | — | 3.257.563 | 3.088.619 | 2.728.338 | 2.510.178 | 2.256.554 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 3.859.477 | 3.871.705 | 3.913.163 | 3.995.089 | 4.095.958 | 4.108.092 | 4.204.599 | 4.243.847 | 4.287.790 |
| Årets resultat | 28.048 | 12.228 | 41.458 | 81.925 | 100.870 | 12.134 | 96.507 | 39.248 | 43.943 |
| Egenkapital i alt | 3.984.477 | 3.996.705 | 4.038.163 | 4.120.089 | 4.220.958 | 4.233.092 | 4.329.599 | 4.368.847 | 4.412.790 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 316.653 | 294.559 | 312.785 | 364.408 | 382.891 | 263.827 | 380.351 | 379.015 | — |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | 176.145 | 57.080 | 173.604 | 172.269 | 162.793 |
| EBITDA | — | — | — | — | 382.891 | 263.827 | 380.351 | 379.015 | 369.540 |
| Resultat før skat | 36.704 | 16.421 | 51.360 | 106.165 | 128.586 | 15.590 | 123.745 | 50.332 | 56.353 |
| Årets resultat | 28.048 | 12.228 | 41.458 | 81.925 | 100.870 | 12.134 | 96.507 | 39.248 | 43.943 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 197.360 | 197.360 | 197.360 | 203.520 | 206.746 | 206.747 | 206.747 | 206.746 | 206.747 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at eje og drive ejendommen Industrivej 26, 7760 Hurup Thy.
Årets udvikling og resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.