Suenson Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | — | 39.000 | 3.000 | 1.000 | 1.000 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | 39.000 | 3.000 | 1.000 | 1.000 | 0 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.545.673 | 13.279 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktiver i alt | 1.545.673 | 13.279 | 0 | 0 | 39.000 | 3.000 | 1.000 | 1.000 | 0 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 122.074 | 121.529 | 130.672 | 91.000 | 162.000 | 140.000 | 170.000 | 185.000 | 194.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 122.074 | 121.529 | 130.672 | 91.000 | 162.000 | 140.000 | 170.000 | 185.000 | 194.000 |
| Selskabskapital | 230.000 | 230.000 | 230.000 | 230.000 | 230.000 | 230.000 | 230.000 | 230.000 | 230.000 |
| Overført resultat | 1.193.599 | -653.278 | -2.122.682 | -1.182.000 | -1.038.000 | -863.000 | -399.000 | -414.000 | -424.000 |
| Årets resultat | -321.934 | -1.846.877 | -1.469.404 | 941.000 | 144.000 | 175.000 | 464.000 | -15.000 | -10.000 |
| Egenkapital i alt | 1.423.599 | -423.278 | -1.892.682 | -952.000 | -808.000 | -633.000 | -169.000 | -184.000 | -194.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -7.500 | 625 | -8.500 | -17.000 | -14.000 | -14.000 | -11.000 | -14.000 | -10.000 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | — | — | -1.469.404 | 941.000 | 144.000 | 175.000 | 464.000 | -15.000 | -10.000 |
| Årets resultat | -321.934 | -1.846.877 | -1.469.404 | 941.000 | 144.000 | 175.000 | 464.000 | -15.000 | -10.000 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | — | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Er at drive virksomhed som holdingselskab, investering og dermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et underskud på 10 t.kr. mod et underskud på 15 t.kr. sidste år, og selskabets balance pr. 30. juni 2025 udviser en negativ egenkapital på 194 t.kr. Ledelsen anser årets resultat som forventet.Virksomhedens fortsatte drift er væsentlig afhængig af den økonomiske udvikling i den tilknyttede virksomhed Aquila Racing Cars A/S (ejer- og stemmerettigheder på 100 %).Aquila Racing Cars A/S har i henhold til årsregnskabet for 2024/25 realiseret et resultat før skat på -917 t.kr., mens egenkapitalen udgør -1.661 t.kr. pr. 30. juni 2025.Aquila Racing Cars A/S har indgået aftaler med dens væsentligste kreditorer, hvor kreditorerne har afgivet erklæring om, at deres gæld ikke vil blive krævet indfriet før Aquila Racing Cars A/S har tilstrækkeligt likviditetsberedskab hertil.Ledelsen vurderer med udgangspunkt i ovenstående, at Suenson Holding ApS og Aquila Racing Cars A/S har et tilstrækkeligt likviditetsberedskab til gennemførsel af driften i 2025/26, hvorfor årsregnskabet er aflagt under forudsætning af virksomhedens fortsatte drift.Virksomheden har tabt mere end 50 % af anpartskapitalen og er således omfattet af selskabslovens regler om kapitaltab. Virksomhedens egenkapital forventes retableret via fremtidig positiv drift og indtjening i den tilknyttede virksomhed Aquila Racing Cars A/S.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.