S. Schjerning Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 2 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 4.994 | 4.406 | 818 | 228 | 0 | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 447.961 | 444.793 | 364.195 | 228 | 0 | 0 | 0 |
| Anlægsaktiver i alt | 199.012 | 233.662 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktiver i alt | 646.973 | 678.454 | 364.195 | 228 | 0 | 0 | 0 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 301.108 | 301.969 | 314.171 | 62.585 | 57.321 | 54.844 | 56.552 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 301.108 | 301.969 | 314.171 | 62.585 | 57.321 | 54.844 | 56.552 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 220.865 | 251.485 | -74.976 | -187.357 | -182.321 | -179.844 | -181.552 |
| Årets resultat | -174.568 | 66.331 | -326.461 | -112.382 | 5.037 | 2.477 | -1.708 |
| Egenkapital i alt | 345.865 | 376.485 | 50.024 | -62.357 | -57.321 | -54.844 | -56.552 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -6.250 | -6.250 | — | — | — | — | — |
| Resultat af primær drift | — | — | -239.912 | -4.197 | -3.478 | 33.114 | -1.668 |
| Resultat før skat | — | — | -326.461 | -112.382 | 5.037 | 2.477 | -1.708 |
| Årets resultat | -174.568 | 66.331 | -326.461 | -112.382 | 5.037 | 2.477 | -1.708 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af at investere i selskaber og hermed beslægtede erhverv..
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder i regnskabsåret, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen.Årets udvikling og resultat er som forventet. Selskabet har tabt mere end 50% af anpartskapitalen, som forventes reetableret ved egen indtjening.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.