Ringkøbing Håndbold A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 872.805 | 927.829 | 871.266 | 937.280 | 564.492 | 265.429 | 272.433 | 487.995 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.118.461 | 1.234.004 | 1.052.410 | 1.153.972 | 760.087 | 1.228.987 | 645.717 | 789.960 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | 91.667 | 126.663 | 84.665 | 42.667 |
| Aktiver i alt | 1.118.461 | 1.234.004 | 1.052.410 | 1.153.972 | 851.754 | 1.355.650 | 730.382 | 832.627 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 348.953 | 526.238 | 288.180 | 378.474 | 309.903 | 1.040.474 | 407.413 | 507.015 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 348.953 | 526.238 | 288.180 | 378.474 | 309.903 | 1.165.474 | 532.413 | 632.015 |
| Selskabskapital | 625.000 | 625.000 | 625.000 | 625.000 | 625.000 | 625.000 | 625.000 | 625.000 |
| Overført resultat | 144.508 | 82.766 | 139.230 | 150.498 | -83.149 | -434.824 | -427.031 | -424.388 |
| Årets resultat | 8.566 | -61.742 | 56.463 | 11.269 | -233.647 | -351.675 | 7.793 | 2.642 |
| Egenkapital i alt | 769.508 | 707.766 | 764.230 | 775.498 | 541.851 | 190.176 | 197.969 | 200.612 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | 5.072.815 | 5.185.411 | 3.452.919 | 2.751.365 | 4.568.193 | 4.618.904 | 4.979.651 | 5.430.916 |
| Resultat af primær drift | 11.600 | -79.097 | 79.117 | 26.686 | -283.401 | -392.258 | 21.382 | 1.640 |
| EBITDA | — | — | — | — | -275.068 | -361.259 | 63.380 | 43.638 |
| Resultat før skat | 11.526 | -79.102 | 72.463 | 15.309 | -296.247 | -393.115 | 22.793 | 2.642 |
| Årets resultat | 8.566 | -61.742 | 56.463 | 11.269 | -233.647 | -351.675 | 7.793 | 2.642 |
| Personaleomkostninger | 2.131.980 | 2.286.356 | 1.491.576 | 1.399.974 | 1.925.434 | 2.604.406 | 2.768.844 | 2.854.021 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | 8.333 | 30.999 | 41.998 | 41.998 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 6 | 9 | 7 | 8 | 12 | 11 | 11 | 12 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål og hovedaktivitet er at drive elitehåndbold på højt niveau i Ringkøbing.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. SportsligtSæsonen bød på en 9. plads i Kvindeligaen – den hidtil bedste placering for Ringkøbing Håndbold. Sportsligt sluttede sæsonen dog mindre tilfredsstillende i kvalifikationsspillet. Vi gik ind til sæsonen med fuldt hold, stor optimisme og en tæt pokalkamp mod Odense Håndbolds stjernespækkede mandskab i august. Herefter fulgte en vanskelig periode i ligaen med otte nederlag i træk, blandt andet som følge af skader hos flere nøglespillere. Sæsonens første sejr kom i 9. spillerunde mod Silkeborg-Voel i Green Sports Arena. Trods den svære start viste truppen og den sportslige ledelse stor vilje og sammenhold, og holdet fik spillet sig tilbage i turneringen. Kun én sejr i Horsens og ét ekstra point adskilte os fra en plads i slutspillet. Den indsats vidner om et flot comeback efter en udfordrende begyndelse. Kvalifikationsspillet endte sportsligt under forventning, men 9. pladsen i grundspillet betød, at vi med et point i Skanderborg undgik kvalifikationskampe mod Holstebro. Vi har endnu til gode at tage point mod Ikast og Esbjerg, men vi var tæt på mod Ikast, der vandt knebent i sidste minut i Green Sports Arena. Mod de fem hold under os i tabellen samt mod Horsens var vi bedst i de indbyrdes opgør. Et af sæsonens højdepunkter var udtagelsen af Nanna Hinnerfeldt til A-landsholdet, hvor hun fik debut den 6. marts mod Norge. Desud
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.