Perama Invest ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 76.806 | 97.273 | 133.780 | 314.099 | 0 | — | — |
| Aktiver i alt | 0 | 76.806 | 97.273 | 133.780 | 314.099 | 0 | 0 | 0 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 443.584 | 498.259 | 557.202 | 579.856 | 606.476 | 635.945 | 667.015 | 698.200 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 443.584 | 498.259 | 557.202 | 579.856 | 606.476 | 635.945 | 667.015 | 698.200 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -568.584 | -546.453 | -584.929 | -571.076 | -417.377 | -760.945 | -792.015 | -823.200 |
| Årets resultat | -46.089 | 22.131 | -38.476 | 13.853 | 153.699 | -343.568 | -31.070 | -31.185 |
| Egenkapital i alt | -443.584 | -421.453 | -459.929 | -446.076 | -292.377 | -635.945 | -667.015 | -698.200 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | — | — | -4.688 |
| Resultat af primær drift | -5.257 | -7.088 | -9.088 | -1.757 | -4.063 | -4.375 | -4.375 | -4.688 |
| Resultat før skat | -46.089 | 22.131 | -38.476 | 13.853 | 153.699 | -343.568 | -31.070 | -31.185 |
| Årets resultat | -46.089 | 22.131 | -38.476 | 13.853 | 153.699 | -343.568 | -31.070 | -31.185 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets væsentligste aktivitet er at eje kapitalandele i datterselskab.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -4.688 kr. mod -4.375 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -31.185 kr. mod -31.070 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for forventet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.