Investeringsselskabet af 19.6.2007 A/S (Under frivillig likvidation)Aktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 2 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 793 | 877 | 870 | 7.299 | 979 | 142.376 | 4.883 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.056.445 | 2.353.992 | 2.263.227 | 2.602.716 | 2.743.062 | 10.218.837 | 10.743.097 |
| Anlægsaktiver i alt | 10.571.580 | 11.975.549 | 11.265.838 | 11.926.630 | 18.927.267 | 14.815.636 | 13.761.734 |
| Aktiver i alt | 12.628.025 | 14.329.541 | 13.529.065 | 14.529.346 | 21.670.329 | 25.034.473 | 24.504.831 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 160.867 | 467.640 | 390.403 | 755.659 | 904.995 | 986.411 | 1.252.417 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 160.867 | 467.640 | 390.403 | 755.659 | 904.995 | 986.411 | 1.252.417 |
| Selskabskapital | 750.000 | 750.000 | 750.000 | 750.000 | 750.000 | 750.000 | 750.000 |
| Overført resultat | 2.145.578 | 2.136.352 | 2.122.824 | 2.097.057 | 2.088.067 | 8.982.426 | 9.240.680 |
| Årets resultat | 1.214.190 | 1.394.743 | -723.239 | 635.025 | 6.991.647 | 3.282.728 | -795.648 |
| Egenkapital i alt | 12.467.158 | 13.861.901 | 13.138.662 | 13.773.687 | 20.765.334 | 24.048.062 | 23.252.414 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Omsætning | — | — | — | — | 0 | — | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | — | -17.611 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 1.211.657 | 1.392.361 | -726.453 | 632.238 | 6.989.298 | 3.290.897 | -722.000 |
| Årets resultat | 1.214.190 | 1.394.743 | -723.239 | 635.025 | 6.991.647 | 3.282.728 | -795.648 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Består i at eje kapitalandele. Datterselskaberne driver virksomhed med udlejning, køb og salg af investeringsejendomme.
Selskabets 0resultatopgørelse for 2023/24 udviser et underskud på 795.648 kr. mod et overskud på 3.282.728 kr. sidste år, og selskabets balance pr. 30. juni 2024 udviser en egenkapital på 23.252.414 kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.