streamways ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2020Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet PK Holding 2011 ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 28.524 | 18.709 | 10.819 | 97.286 | 988.502 | 201.184 | 376.152 | 2.538 |
| Omsætningsaktiver i alt | 28.524 | 18.709 | 10.819 | 261.768 | 1.580.284 | 512.538 | 1.314.603 | 1.505.295 |
| Anlægsaktiver i alt | 186.824 | 186.824 | 186.824 | 4.567.981 | 6.514.490 | 6.216.344 | 6.652.789 | 9.822.962 |
| Aktiver i alt | 215.348 | 205.533 | 197.643 | 4.829.749 | 8.094.774 | 6.728.882 | 7.967.392 | 11.328.257 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 246.076 | 257.201 | 270.840 | 5.068.144 | 293.753 | 1.071.424 | 4.695.144 | 10.932.938 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 246.076 | 257.201 | 270.840 | 5.068.144 | 293.753 | 1.071.424 | 4.695.144 | 10.932.938 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 |
| Overført resultat | -80.728 | -101.668 | -123.197 | -3.705.697 | 2.619.718 | -2.026.484 | -4.944.156 | -7.366.591 |
| Årets resultat | -27.248 | -20.940 | -21.529 | -165.197 | -900.584 | -2.143.563 | -2.385.210 | -2.876.929 |
| Egenkapital i alt | -30.728 | -51.668 | -73.197 | -238.395 | 7.801.021 | 5.657.458 | 3.272.248 | 395.319 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -15.685 | -8.785 | -8.675 | -124.101 | -232.262 | -290.059 | -389.363 | -523.887 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -674.475 | -2.138.480 | -2.283.602 | -2.559.604 |
| EBITDA | — | — | — | — | -335.882 | -711.540 | -842.905 | -1.118.907 |
| Resultat før skat | -27.248 | -20.940 | — | — | — | -2.143.563 | -2.385.210 | -2.876.929 |
| Årets resultat | -27.248 | -20.940 | -21.529 | -165.197 | -900.584 | -2.143.563 | -2.385.210 | -2.876.929 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | 103.620 | 421.481 | 453.542 | 595.020 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | 338.593 | 1.426.940 | 1.440.697 | 1.440.697 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | 1 | 1 | 3 | 3 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at eje kapitalandele i danske og udenlandske virksomheder, at udvikle og salg af IT projekter, apps mv. samt dermed beslægtet virksomhed.
Årets resultat er et underskud på 2.877 t.kr., hvor der sidste år var et underskud på 2.385 t.kr. Selskabets aktivtet er under udvikling og følger udviklingsplanen mv. Inden for de kommende år forventes øget aktivitet og indtjening og dermed positive reultater. Selskabets fortsatte drift er sikret ved, at moderselskabet Holdingselskabet af 01.03.1999 ApS har afgivet en støtteerklæring, hvori moderselskabet har forpligtet sig til at yde den økonomiske støtte, der måtte være nødvendig for, at selskabet kan opfylde sine forpligtelser, efterhånden som de forfalder. På denne baggrund er det ledelsens opfattelse, at selskabet har et tilstrækkeligt likviditetsberedskab til at fortsætte driften, og årsrapporten er derfor aflagt med fortsat drift for øje.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.