SMALLS ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Per Ulrik Andersen Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 43.814 | 61.266 | 9.760 | 53.655 | 100.735 | 19.733 | 27.032 | 0 | 70.726 |
| Omsætningsaktiver i alt | 336.862 | 382.154 | 146.547 | 170.799 | 105.267 | 58.044 | 54.631 | 27.205 | 749.044 |
| Anlægsaktiver i alt | 647.402 | 631.756 | 0 | — | — | — | — | — | 93.967 |
| Aktiver i alt | 984.264 | 1.013.910 | 146.547 | 170.799 | 105.267 | 58.044 | 54.631 | 27.205 | 843.011 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 237.280 | 846.089 | 1.266.063 | 1.984.158 | 2.756.343 | 282.085 | 237.086 | 401.233 | 1.498.312 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 5.000 | 0 | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 237.280 | 846.089 | 1.271.063 | 1.984.158 | 2.756.343 | 282.085 | 237.086 | 401.233 | 1.498.312 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 596.462 | 17.657 | -1.283.502 | -1.979.266 | -2.776.076 | -349.041 | -307.455 | -499.028 | -780.301 |
| Årets resultat | -662.669 | -578.805 | -1.301.159 | -695.764 | -796.810 | -1.134.432 | -801.488 | -191.572 | -281.273 |
| Egenkapital i alt | 721.462 | 142.657 | -1.158.502 | -1.854.266 | -2.651.076 | -224.041 | -182.455 | -374.028 | -655.301 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -260.427 | -226.287 | -391.847 | -424.675 | -153.517 | -212.750 | -150.755 | -39.765 | -220.720 |
| Resultat af primær drift | -475.411 | -601.206 | -815.421 | -649.134 | -919.067 | -997.047 | -764.615 | -368.630 | -267.703 |
| EBITDA | -417.234 | -546.804 | -658.347 | -649.134 | — | — | — | — | -220.720 |
| Resultat før skat | -662.669 | -578.805 | -1.309.830 | -717.563 | -800.770 | -1.134.432 | -801.488 | -388.572 | -281.273 |
| Årets resultat | -662.669 | -578.805 | -1.301.159 | -695.764 | -796.810 | -1.134.432 | -801.488 | -191.572 | -281.273 |
| Personaleomkostninger | 156.807 | 320.517 | 266.500 | 224.459 | 765.550 | 784.297 | 613.860 | 328.865 | 0 |
| Af- og nedskrivninger | 58.177 | 54.402 | 157.074 | 0 | — | — | — | — | 46.983 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er produktion, omsætning og markedsføring af tøj samt investeringer i forbindelse hermed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Det ordinære resultat efter skat udgør -281 t.kr. mod -192 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for som forventet. KapitalberedskabSelskabet har på balancedagen tabt mere end halvdelen af den tegnede kapital, og selskabet er derfor omfattet af selskabslovens § 119 om kapitaltab. Ledelsen forventer, at retablere kapitalgrundlaget ved egenindtjening de kommende regnskabsår.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.