SIM-TEC ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet SIM-TEC Nordborg 2007 Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 1.824.691 | 2.259.998 | 2.183.751 | 1.826.555 | 2.761.201 | 2.729.991 | 2.859.419 | 3.931.238 | 3.251.235 |
| Anlægsaktiver i alt | 443.440 | 396.258 | 307.344 | 345.190 | 293.728 | 260.392 | 179.418 | 1.105.902 | 1.011.442 |
| Aktiver i alt | 2.268.131 | 2.656.256 | 2.491.095 | 2.171.745 | 3.054.929 | 2.990.383 | 3.038.837 | 5.037.140 | 4.262.677 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.596.635 | 1.713.274 | 1.970.529 | 1.630.919 | 2.503.022 | 2.675.031 | 2.492.075 | 3.658.547 | 3.731.959 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 82.510 | 0 | 191.185 | 571.632 | 486.782 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.596.635 | 1.713.274 | 1.970.529 | 1.630.919 | 2.585.532 | 2.675.031 | 2.683.260 | 4.230.179 | 4.218.741 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 546.496 | 817.982 | 395.566 | 415.826 | 344.397 | 190.352 | 230.577 | 651.759 | -81.064 |
| Årets resultat | -254.466 | 271.486 | -422.416 | 20.260 | 128.571 | -154.045 | 40.225 | 421.182 | -732.823 |
| Egenkapital i alt | 671.496 | 942.982 | 520.566 | 540.826 | 469.397 | 315.352 | 355.577 | 776.759 | 43.936 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 2.951.759 | 3.483.250 | 2.700.448 | 2.785.623 | 3.309.297 | 3.684.111 | 4.168.697 | 4.800.943 | 2.644.803 |
| Resultat af primær drift | -264.931 | 409.656 | -491.662 | 58.639 | 213.771 | -121.045 | 191.143 | 699.696 | -598.759 |
| EBITDA | -80.816 | 566.067 | -362.281 | 190.548 | 340.711 | -10.273 | 302.645 | 837.177 | -439.299 |
| Resultat før skat | -323.010 | 351.038 | -536.520 | 28.335 | 169.962 | -185.877 | 62.815 | 554.383 | -763.025 |
| Årets resultat | -254.466 | 271.486 | -422.416 | 20.260 | 128.571 | -154.045 | 40.225 | 421.182 | -732.823 |
| Personaleomkostninger | 3.032.575 | 2.917.183 | 3.062.729 | 2.595.075 | 2.968.586 | 3.694.384 | 3.866.052 | 3.963.766 | 3.084.102 |
| Af- og nedskrivninger | 184.115 | 156.411 | 129.381 | 131.909 | 126.940 | 110.772 | 111.502 | 137.481 | 159.460 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 8 | 8 | 7 | 6 | 7 | 9 | 9 | 9 | 7 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at drive virksomhed med underleverance til industrien af delkomponenter samt anden dermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 2.645 t.kr. mod 4.801 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -733 t.kr. mod 421 t.kr. sidste år. Selskabet har tabt mere end 50% af anpartskapitalen. Ledelsen har iagttaget Selskabslovens § 119 bestemmelser vedrørende kapitaltab. Det er ledelsens forventning, at anpartskapitalen over en årrække kan reetableres gennem fremtidig positiv drift. Selskabets fortsatte drift afhænger af, at selskabet kan opretholde de nuværende kreditfaciliteter, hvilket selskabets pengeinstitut har tilkendegivet. Selskabet har i starten af det nye regnskabsår igangsat flere tiltag for at forbedre selskabets indtjening. Det af selskabet udarbejdede budget for 2026 viser, at der her forventes et positivt resultat, således at selskabets likviditet forbedres over det kommende år. Det er således ledelsens opfattelse at udviklingen er vendt og regnskabet er således aflagt under forudsætning om fortsat drift. Der henvises til note 1 i årsrapporten.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.