Murermester Mølgaard ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 135.000 kr. (149% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 887.000 | 260.376 | 565.648 | 166.580 | 599.236 | 579.950 | 628.795 | 564.746 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.162.000 | 696.822 | 828.087 | 414.527 | 809.455 | 699.147 | 695.008 | 664.624 |
| Anlægsaktiver i alt | 558.000 | 432.098 | 205.091 | 103.732 | 15.510 | 5.226 | 0 | 0 |
| Aktiver i alt | 1.720.000 | 1.128.920 | 1.033.178 | 518.259 | 824.965 | 704.373 | 695.008 | 664.624 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 450.000 | 404.429 | 400.624 | 252.376 | 304.784 | 173.600 | 151.485 | 152.580 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 20.000 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 470.000 | 404.429 | 400.624 | 252.376 | 304.784 | 173.600 | 151.485 | 152.580 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.005.000 | 491.491 | 396.954 | 27.883 | 280.781 | 287.973 | 296.523 | 252.044 |
| Årets resultat | 178.000 | -405.114 | 16.062 | -256.071 | 367.298 | 124.992 | 130.549 | 90.522 |
| Egenkapital i alt | 1.236.000 | 724.491 | 632.554 | 265.883 | 520.181 | 530.773 | 543.523 | 512.044 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 3.171.000 | 1.604.970 | 1.625.576 | 1.083.668 | 1.650.187 | 1.051.925 | 986.683 | 877.732 |
| Resultat af primær drift | 230.000 | -516.341 | 23.360 | -326.031 | 473.207 | 160.013 | 165.354 | 111.668 |
| EBITDA | 365.000 | -355.275 | 141.762 | -224.671 | 491.428 | 170.297 | 170.579 | 111.668 |
| Resultat før skat | 228.000 | -518.772 | 20.591 | -328.300 | 470.921 | 160.240 | 167.378 | 115.224 |
| Årets resultat | 178.000 | -405.114 | 16.062 | -256.071 | 367.298 | 124.992 | 130.549 | 90.522 |
| Personaleomkostninger | 2.806.000 | 1.958.083 | 1.483.814 | 1.308.339 | 1.158.759 | 881.628 | 816.104 | 766.064 |
| Af- og nedskrivninger | 135.000 | 161.066 | 118.402 | 101.360 | 18.221 | 10.284 | 5.225 | 0 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 7 | 7 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 1 |
| Udbytte | 106.000 | 108.000 | 110.600 | 113.000 | 114.400 | 117.800 | 122.000 | 135.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af at drive murerfirma samtaktiviteter i tilknytning hertil.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder iperioden, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen.Periodens udvikling og resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.