NBS Holding Gistrup ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 135.000 kr. (13% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.371.342 | 1.939.017 | 2.042.195 | 1.773.355 | 1.819.504 | 1.683.734 | 2.018.032 | 3.370.620 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.796.335 | 3.182.537 | 3.386.999 | 3.506.516 | 3.350.773 | 3.468.390 | 4.480.117 | 5.670.908 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.158.851 | 2.929.691 | 3.799.423 | 3.409.854 | 3.648.041 | 4.821.964 | 4.987.982 | 4.773.571 |
| Aktiver i alt | 5.955.186 | 6.112.228 | 7.186.422 | 6.916.370 | 6.998.814 | 8.290.354 | 9.468.099 | 10.444.479 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 34.761 | 8.000 | 110.212 | 25.432 | 8.000 | 304.269 | 234.098 | 271.001 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 34.761 | 8.000 | 110.212 | 25.432 | 8.000 | 304.269 | 234.098 | 271.001 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 4.880.774 | 5.291.537 | 5.101.787 | 5.593.084 | 5.453.373 | 5.271.321 | 6.349.019 | 7.489.907 |
| Årets resultat | 520.141 | 289.603 | 1.079.982 | 214.728 | 212.876 | 1.109.671 | 1.365.716 | 1.061.477 |
| Egenkapital i alt | 5.920.425 | 6.104.228 | 7.076.210 | 6.890.938 | 6.990.814 | 7.986.085 | 9.234.001 | 10.173.478 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -8.799 | -9.125 | -9.813 | -14.679 | -13.447 | -13.807 | -14.818 | -18.509 |
| Resultat af primær drift | -8.799 | -9.125 | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 524.516 | 295.125 | 1.082.911 | 245.498 | 205.949 | 1.091.506 | 1.369.302 | 1.084.707 |
| Årets resultat | 520.141 | 289.603 | 1.079.982 | 214.728 | 212.876 | 1.109.671 | 1.365.716 | 1.061.477 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Udbytte | 105.800 | 108.000 | 400.000 | 113.000 | 114.400 | 117.800 | 122.000 | 135.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets hovedaktivitet består i at eje kapitalandele.
Selskabet har i regnskabsåret realiseret et overskud på 1.061 t.kr. Årets resultat er positivt påvirket af indregnede kapitalandele på 986 t.kr. og påvirket af kursreguleringer på værdipapirer på 27 t.kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.