Halvrimmen Tømrer- og Snedkerforretning ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
1.096.173 kr.+232,9%
Bruttofortjeneste 2023
-12,8%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017–2023
Nøgletal
2023274.702 kr.
EBITDA
-71,2%
Soliditetsgrad
0,6×
Likviditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet JOHNNY NIELSEN HOLDING ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 20.000 | 20.000 | 20.000 | 20.000 | 20.000 | 20.000 | 20.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.472.347 | 4.254.066 | — | — | — | — | 1.117.651 |
| Anlægsaktiver i alt | 195.889 | 250.239 | 166.350 | 177.061 | 109.620 | 45.336 | 20.002 |
| Aktiver i alt | 3.668.236 | 4.504.305 | 3.952.225 | 4.643.046 | 3.916.033 | 1.137.458 | 1.137.653 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.859.905 | 3.655.312 | 3.182.605 | 3.687.103 | 3.474.443 | 2.100.559 | 1.948.012 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.859.905 | 3.655.312 | 3.182.605 | 3.687.103 | 3.474.443 | 2.100.559 | 1.948.012 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 665.064 | 716.050 | 644.620 | 830.943 | 316.590 | -1.088.101 | -935.359 |
| Årets resultat | 7.689 | 50.986 | -71.430 | 186.323 | -514.354 | -2.737.278 | 152.742 |
| Egenkapital i alt | 790.064 | 841.050 | 769.620 | 955.943 | 441.590 | -963.101 | -810.359 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 2.488.825 | 2.567.776 | 2.063.087 | 2.212.531 | 1.684.438 | -825.098 | 1.096.173 |
| Resultat af primær drift | 42.913 | 90.446 | -61.023 | 315.971 | -611.698 | -2.508.071 | 249.368 |
| EBITDA | 109.618 | 196.102 | 22.866 | 405.260 | -544.257 | -2.443.787 | 274.702 |
| Resultat før skat | 29.481 | 65.874 | -89.511 | 239.662 | -659.306 | -2.582.745 | 152.742 |
| Årets resultat | 7.689 | 50.986 | -71.430 | 186.323 | -514.354 | -2.737.278 | 152.742 |
| Personaleomkostninger | 2.314.835 | 2.371.674 | 2.040.221 | 1.807.271 | 2.228.695 | 1.618.689 | 821.471 |
| Af- og nedskrivninger | 66.705 | 105.656 | 83.889 | 89.289 | 67.441 | 64.284 | 25.334 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 7 | 7 | 7 | 8 | 8 | 6 | 4 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets væsentligste aktiviteter er drift af tømrer- og snedkerforretning og dermed beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.