Haldballegaard ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022/23Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2023
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 25.788 | 0 | 78.354 | 0 | 61.919 | 54.541 |
| Omsætningsaktiver i alt | 141.436 | 160.697 | 174.285 | 164.882 | 157.329 | 153.879 |
| Anlægsaktiver i alt | 24.333 | 12.166 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktiver i alt | 165.769 | 172.863 | 174.285 | 164.882 | 157.329 | 153.879 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 103.969 | 144.261 | 130.702 | 167.475 | 108.094 | 97.029 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 103.969 | 144.261 | 130.702 | 167.475 | 108.094 | 97.029 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -63.200 | -96.398 | -81.417 | -127.593 | -75.765 | -68.150 |
| Årets resultat | 43.784 | -33.198 | 14.981 | -46.176 | 51.828 | 7.615 |
| Egenkapital i alt | 61.800 | 28.602 | 43.583 | -2.593 | 49.235 | 56.850 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 425.125 | 284.758 | 353.249 | 304.562 | 427.789 | 378.293 |
| Resultat af primær drift | 57.998 | -39.980 | 22.729 | -57.354 | 70.383 | 13.757 |
| EBITDA | 70.165 | -27.813 | 34.895 | -57.354 | — | — |
| Resultat før skat | 55.939 | -42.443 | 19.948 | -58.780 | 66.623 | 9.909 |
| Årets resultat | 43.784 | -33.198 | 14.981 | -46.176 | 51.828 | 7.615 |
| Personaleomkostninger | 354.960 | 312.571 | 318.354 | 361.916 | 357.406 | 364.536 |
| Af- og nedskrivninger | 12.167 | 12.167 | 12.166 | 0 | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af drift af anlægsgartner virksomhed mv.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder i regnskabsåret, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen.Årets udvikling og resultat anses for tilfredsstillende. Selskabet har tabt mere end 50% af anpartskapitalen, som forventes retableret ved egen indtjening.Ledelsen vil øge aktiviteten på anlægsarbejder og dermed skabe merindtjening i det kommende år.Der henvises til note 1 Usikkerhed om fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.