DEKRA Nordsjælland ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2020Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet DEKRA Denmark A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2020
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||
| Likvide beholdninger | 49.511 | 75.115 | 57.887 | 99.337 |
| Omsætningsaktiver i alt | 6.148.101 | 5.012.936 | 5.886.648 | 587.738 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | — | — |
| Aktiver i alt | 6.148.101 | 5.012.936 | 5.886.648 | 587.738 |
| Balance — passiver | ||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.819.497 | 2.307.401 | 3.018.710 | 458.838 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.819.497 | 2.307.401 | 3.018.710 | 458.838 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 2.203.604 | 2.580.535 | 0 | 3.900 |
| Årets resultat | 265.473 | 376.931 | 162.403 | 3.900 |
| Egenkapital i alt | 2.328.604 | 2.705.535 | 2.867.938 | 128.900 |
| Resultatopgørelse | ||||
| Bruttofortjeneste | 1.022.916 | 4.588.010 | 4.112.630 | 5.000 |
| Resultat af primær drift | 349.154 | 508.197 | 216.893 | 5.000 |
| Resultat før skat | 342.033 | 486.029 | 208.383 | 5.000 |
| Årets resultat | 265.473 | 376.931 | 162.403 | 3.900 |
| Personaleomkostninger | 673.762 | 4.079.813 | 3.895.737 | 0 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||
| Ansatte | — | — | — | 0 |
| Udbytte | — | — | 2.742.938 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2020Virksomhedens væsentligste aktiviteter er at drive uddannelsesvirksomhed, kurser, undervisning og konsulentydelser.
Udvikling i regnskabsåret I slutningen af 2019 ophørte selskabets AMU bevilling, og der har i årets løb derfor ikke været aktivitet i selskabet. Selskabets resultat er i overensstemmelse med forventningerne.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.