Udenlands Invest ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 3 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 7 | 60 | 60 | 310 | 310 | 260 | 260 |
| Omsætningsaktiver i alt | 297.902 | 350.696 | 390.715 | 395.819 | 357.941 | 357.890 | 260 |
| Anlægsaktiver i alt | 852.342 | 839.529 | 809.026 | 0 | — | — | — |
| Aktiver i alt | 1.150.244 | 1.190.225 | 1.199.741 | 395.819 | 357.941 | 357.890 | 260 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 365.662 | 1.125.905 | 2.259.343 | 2.904.614 | 3.080.492 | 3.267.124 | 15.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 365.662 | 1.125.905 | 2.259.343 | 2.904.614 | 3.080.492 | 3.267.124 | 15.000 |
| Selskabskapital | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 |
| Overført resultat | -215.418 | -935.680 | -2.059.602 | -3.508.795 | -3.722.551 | -3.909.234 | -1.014.740 |
| Årets resultat | -4.026.038 | -720.262 | -1.123.922 | -1.449.193 | -213.756 | -186.683 | 2.894.494 |
| Egenkapital i alt | 784.582 | 64.320 | -1.059.602 | -2.508.795 | -2.722.551 | -2.909.234 | -14.740 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 4.242 | 190 | -10.406 | -10.575 | -10.438 | -10.988 | -11.875 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -10.438 | -10.988 | -11.875 |
| Resultat før skat | -4.026.038 | -720.262 | -1.123.922 | -1.449.193 | -213.756 | -186.683 | 2.894.494 |
| Årets resultat | -4.026.038 | -720.262 | -1.123.922 | -1.449.193 | -213.756 | -186.683 | 2.894.494 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | 0 | 0 | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets aktiviteter består i lighed med tidligere år af investering i udenlandske selskaber.
Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende. Selskabet har pr. 31 december 2023 tabt hele egenkapitalen, hvorfor selskabet er omfattet af selskabslovens §119 om kapitaltab. Kapitalen forventes reetableret ved overskudsgivende drift fremover eller en kapitalforhøjelse.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.