MGHolding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 2 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 358.000 | 414.025 | 0 | 452.862 | 166.946 | 635.404 | 211.790 | 1.014.202 | 491.589 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.547.000 | 3.371.387 | 3.379.186 | 2.067.923 | 2.310.315 | 2.194.098 | 1.287.332 | 1.968.840 | 3.068.007 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.968.000 | 2.480.564 | 2.351.935 | 3.339.670 | 3.069.220 | 3.603.615 | 7.612.307 | 9.572.633 | 3.809.515 |
| Aktiver i alt | 5.515.000 | 5.851.951 | 5.731.121 | 5.407.593 | 5.379.535 | 5.797.713 | 8.899.639 | 11.541.473 | 6.877.522 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 579.000 | 941.017 | 1.128.647 | 377.709 | 456.759 | 394.536 | 1.230.141 | 1.219.363 | 1.214.691 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 635.000 | 353.618 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.214.000 | 1.294.635 | 1.128.647 | 377.709 | 456.759 | 394.536 | 1.230.141 | 1.219.363 | 1.214.691 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 4.070.000 | 4.324.316 | 4.366.874 | 4.791.884 | 4.683.376 | 5.219.277 | 6.734.558 | 6.724.245 | 5.537.831 |
| Årets resultat | 2.687.000 | 362.405 | 153.158 | 538.010 | 5.892 | 594.800 | 2.325.221 | 2.652.612 | -4.559.278 |
| Egenkapital i alt | 4.301.000 | 4.557.316 | 4.602.474 | 5.029.884 | 4.922.776 | 5.403.177 | 7.669.498 | 10.322.110 | 5.662.831 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -21.000 | -15.851 | -13.103 | -20.972 | -7.314 | -11.438 | -14.813 | -33.938 | -165.060 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 2.658.000 | 362.405 | 153.143 | 541.775 | 19.071 | 605.734 | 2.339.059 | 2.664.822 | -4.578.021 |
| Årets resultat | 2.687.000 | 362.405 | 153.158 | 538.010 | 5.892 | 594.800 | 2.325.221 | 2.652.612 | -4.559.278 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Udbytte | 106.000 | 108.000 | 110.600 | 113.000 | 114.400 | 58.900 | 0 | 100.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at være holdingselskab, herunder handel og investering.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et underskud på kr. 4.559.278, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på kr. 5.662.831.Årets resultat er påvirket af underskud i de underliggende driftsselskaber Agrolab Field A/S og Agrolab Consulting ApS. 2025 var et foranderligt år, hvor betydelig regulatorisk usikkerhed på det danske marked omkring de fremtidige rammer for godkendelse af plantebeskyttelsesmidler medførte et markant fald i efterspørgslen efter markforsøg. Usikkerheden opstod som følge af øget fokus på PFAS og risikoen for udvaskning til grundvandet, hvilket på kort tid skabte uklarhed om det fremtidige grundlag for anvendelse og myndighedsgodkendelse af en række produkter i Danmark. Kunderne reagerede afventende på denne situation, hvilket medførte et pludseligt fald i ordreindgangen i 2025. Historisk har regulatoriske ændringer været varslet med længere tidshorisont, hvilket har givet mulighed for planlægning og tilpasning. I 2025 opstod ændringerne derimod med relativt kort varsel. Da selskabernes kapacitet og omkostningsbase ikke kunne tilpasses tilsvarende hurtigt, har dette påvirket årets resultat i datterselskaberne væsentligt, som derfor er tabsgivende og præget af både lavere aktivitet og omkostninger relateret til nødvendige tilpasninger. Der er i årets løb gennemført en række strukturelle og organisatoriske tilpasninger med henblik på at tilpasse kapaciteten, reducere omkostnin
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.