JL Alarm ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 7.409 | 0 | — | 997 | 1.239 | 3.941 | 5.078 | 1.726 | 351 |
| Omsætningsaktiver i alt | 657.788 | 962.154 | 1.029.745 | 862.389 | 1.144.996 | 1.167.535 | 873.512 | 861.174 | 828.212 |
| Anlægsaktiver i alt | 56.364 | 50.022 | 29.388 | 16.308 | 0 | 47.594 | 59.685 | 43.309 | 26.933 |
| Aktiver i alt | 714.152 | 1.012.176 | 1.059.133 | 878.697 | 1.144.996 | 1.215.129 | 933.197 | 904.483 | 855.145 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 883.605 | 1.075.132 | 1.102.796 | 853.270 | 1.165.141 | 1.211.676 | 1.013.991 | 1.026.034 | 1.012.120 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 883.605 | 1.075.132 | 1.102.796 | 853.270 | 1.165.141 | 1.211.676 | 1.013.991 | 1.026.034 | 1.012.120 |
| Selskabskapital | 187.500 | 187.500 | 187.500 | 187.500 | 62.500 | 62.500 | 62.500 | 62.500 | 62.500 |
| Overført resultat | -356.953 | -250.456 | -231.163 | -162.073 | -82.645 | -59.047 | -143.294 | -184.051 | -219.475 |
| Årets resultat | -245.061 | 106.497 | 19.293 | 69.090 | -45.572 | 23.598 | -84.247 | -40.757 | -35.424 |
| Egenkapital i alt | -169.453 | -62.956 | -43.663 | 25.427 | -20.145 | 3.453 | -80.794 | -121.551 | -156.975 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 607.133 | 896.129 | 770.895 | 655.890 | 637.787 | 1.127.951 | 818.987 | 812.685 | 800.899 |
| Resultat af primær drift | -163.022 | 150.708 | 133.468 | 147.918 | -110.253 | 177.670 | -44.357 | 1.272 | -545 |
| EBITDA | -92.022 | 176.430 | 157.044 | 160.999 | -110.253 | 183.956 | -28.448 | 17.648 | 15.831 |
| Resultat før skat | -242.355 | 87.401 | 43.030 | 94.764 | -53.360 | 33.828 | -99.603 | -44.871 | -38.680 |
| Årets resultat | -245.061 | 106.497 | 19.293 | 69.090 | -45.572 | 23.598 | -84.247 | -40.757 | -35.424 |
| Personaleomkostninger | 699.155 | 719.699 | 613.851 | 494.891 | 744.232 | 943.995 | 847.435 | 795.037 | 785.068 |
| Af- og nedskrivninger | 71.000 | 25.722 | 23.576 | 13.081 | 0 | 6.286 | 15.909 | 16.376 | 16.376 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Har i lighed med tidligere år bestået af forhandling og installation af sikringsudstyr samt alarmpatrulje.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et underskud på 35.424 kr. mod et underskud på 40.757 kr. sidste år, og selskabets balance pr. 30. juni 2025 udviser en negativ egenkapital på 156.975 kr. Det er ledelsens forventning, at de planlagte aktiviteter for regnskabsåret 2025/26 kan gennemføres inden for de kreditrammer selskabet har til rådighed, og årsrapporten for 2024/25 er derfor aflagt under forudsætning af fortsat drift. Der forventes for regnskabsåret 2025/26 et overskud, og anpartskapitalen forventes retableret inden for en kortere årrække.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.