Racing Motor A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
229.601 kr.-51,7%
Bruttofortjeneste 2024/25
+6,8%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2016/17–2024/25
Nøgletal
2024/2556.223 kr.
EBITDA
6,3%
Soliditetsgrad
1,1×
Likviditetsgrad
-15,1%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 24233669.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 215.368 | 47.403 | 126.351 | 69.564 | 156.590 | 51.773 | 82.001 | 28.298 | 341.980 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.574.536 | 2.235.713 | 2.257.332 | 2.236.113 | 2.437.898 | 2.205.020 | 2.443.480 | 2.797.800 | 2.714.498 |
| Anlægsaktiver i alt | 8.458 | — | — | 26.386 | 21.019 | 15.652 | 10.285 | 4.918 | 0 |
| Aktiver i alt | 2.582.994 | 2.235.713 | 2.257.332 | 2.262.499 | 2.458.917 | 2.220.672 | 2.453.765 | 2.802.718 | 2.714.498 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.354.449 | 1.964.141 | 2.003.812 | 1.993.860 | 2.153.032 | 2.015.949 | 2.245.977 | 2.604.637 | 2.542.405 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.354.449 | 1.964.141 | 2.003.812 | 1.993.860 | 2.153.032 | 2.015.949 | 2.245.977 | 2.604.637 | 2.542.405 |
| Selskabskapital | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 |
| Overført resultat | -371.455 | -328.428 | -346.480 | -331.361 | -294.115 | -395.277 | -392.212 | -401.919 | -427.907 |
| Årets resultat | -8.296 | 43.027 | -18.052 | 15.119 | 37.246 | -101.162 | 3.065 | -9.707 | -25.988 |
| Egenkapital i alt | 228.545 | 271.572 | 253.520 | 268.639 | 305.885 | 204.723 | 207.788 | 198.081 | 172.093 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 135.852 | -34.656 | 145.042 | 144.526 | 247.161 | 254.327 | 491.173 | 475.252 | 229.601 |
| Resultat af primær drift | -242.689 | -294.100 | 43.642 | 71.331 | 100.003 | -64.108 | 70.920 | 83.258 | 51.305 |
| EBITDA | -228.189 | -285.642 | — | 71.778 | 105.370 | -58.741 | 76.287 | 88.625 | 56.223 |
| Resultat før skat | -31.391 | 25.840 | -21.504 | 19.876 | 48.245 | -126.491 | 3.666 | -10.580 | -33.099 |
| Årets resultat | -8.296 | 43.027 | -18.052 | 15.119 | 37.246 | -101.162 | 3.065 | -9.707 | -25.988 |
| Personaleomkostninger | 364.041 | 250.986 | 101.400 | 72.748 | 141.791 | 313.068 | 414.886 | 386.627 | 173.378 |
| Af- og nedskrivninger | 14.500 | 8.458 | — | 447 | 5.367 | 5.367 | 5.367 | 5.367 | 4.918 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet består i at drive virksomhed med køb, salg og reparation af motorsportsudstyr samt hermed beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.