MURERFIRMAET B.S. RIBER ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 79.400 kr. (63% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 278.090 | 429.467 | 833.473 | 264.088 | 474.461 | 417.502 | 187.604 | 580.341 | 615.907 |
| Omsætningsaktiver i alt | 736.826 | 890.944 | 956.371 | 709.581 | 959.180 | 769.295 | 667.672 | 847.981 | 926.990 |
| Anlægsaktiver i alt | 291.146 | 246.527 | 39.876 | 110.974 | 92.576 | 60.432 | 200.245 | 138.154 | 92.098 |
| Aktiver i alt | 1.027.972 | 1.137.471 | 996.247 | 820.555 | 1.051.756 | 829.727 | 867.917 | 986.135 | 1.019.088 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 333.512 | 565.519 | 334.713 | 258.600 | 372.183 | 187.853 | 222.931 | 288.487 | 248.605 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 17.800 | 0 | 40.326 | 3.822 | 34.458 | 5.224 | 5.794 | 18.394 | 32.422 |
| Gældsforpligtelser i alt | 351.312 | 565.519 | 375.039 | 262.422 | 406.641 | 193.077 | 228.725 | 306.881 | 281.027 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 445.860 | 338.952 | 385.608 | 376.633 | 462.915 | 452.750 | 453.192 | 486.754 | 533.661 |
| Årets resultat | 159.734 | 1.092 | 157.256 | 47.526 | 143.482 | 48.735 | 61.442 | 101.063 | 126.307 |
| Egenkapital i alt | 676.660 | 571.952 | 621.208 | 558.133 | 645.115 | 636.650 | 639.192 | 679.254 | 738.061 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.214.541 | 1.096.270 | 966.925 | 692.965 | 800.194 | 660.702 | — | — | — |
| Resultat af primær drift | 200.054 | 103 | 209.557 | 64.302 | 186.988 | 64.662 | 79.180 | 129.926 | 161.786 |
| EBITDA | 302.388 | 124.749 | 306.813 | 151.407 | 246.890 | 118.346 | 129.367 | 192.017 | 207.842 |
| Resultat før skat | 199.914 | -57 | 209.446 | 61.402 | 183.900 | 62.674 | 78.924 | 129.845 | 161.882 |
| Årets resultat | 159.734 | 1.092 | 157.256 | 47.526 | 143.482 | 48.735 | 61.442 | 101.063 | 126.307 |
| Personaleomkostninger | 912.153 | 971.521 | 660.112 | 541.558 | 553.304 | 542.356 | 551.904 | 641.165 | 684.832 |
| Af- og nedskrivninger | 102.334 | 124.646 | 97.256 | 87.105 | 59.902 | 53.684 | 50.187 | 62.091 | 46.056 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 105.800 | 108.000 | 110.600 | 56.500 | 57.200 | 58.900 | 61.000 | 67.500 | 79.400 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er at drive murervirksomhed og dermed beslægtet virksomhed, samt at købe, opføre og sælge fast ejendom, at eje anparter og aktier i danske og udenlandske selskaber samt handel, investering og finansiering efter direktionens skøn, herunder indgå forretninger på de finansielle markeder samt optage lån til køb af værdipapirer
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.