WEBM2 A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet HOLDING M2 ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 84.841 | 92.773 | 95.671 | 53.252 | 154.952 | 18.995 | 8.567 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.282.920 | 1.420.893 | 1.309.470 | 1.180.541 | 1.364.470 | 1.269.397 | 1.073.730 |
| Anlægsaktiver i alt | 26.000 | 34.000 | 34.000 | 34.100 | 34.100 | 34.100 | 23.000 |
| Aktiver i alt | 1.308.920 | 1.454.893 | 1.343.470 | 1.214.641 | 1.398.570 | 1.303.497 | 1.096.730 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.473.724 | 2.769.974 | 2.884.093 | 2.792.414 | 2.876.420 | 2.904.832 | 2.873.043 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.473.724 | 2.769.974 | 2.884.093 | 2.792.414 | 2.876.420 | 2.904.832 | 2.873.043 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | -1.664.804 | -1.815.081 | -2.040.623 | -2.077.773 | -1.977.850 | -2.101.335 | -2.276.313 |
| Årets resultat | 2.038 | -146.890 | -225.542 | -37.150 | 99.923 | -123.485 | -174.978 |
| Egenkapital i alt | -1.164.804 | -1.315.081 | -1.540.623 | -1.577.773 | -1.477.850 | -1.601.335 | -1.776.313 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Omsætning | — | — | — | 0 | — | — | — |
| Bruttofortjeneste | 19.398 | -146.340 | -224.751 | -36.806 | 128.877 | -156.110 | -132.599 |
| Resultat af primær drift | 3.045 | -146.340 | -225.251 | -36.806 | 128.877 | -156.110 | -143.699 |
| EBITDA | 11.045 | -146.340 | -224.751 | -36.806 | — | — | -132.599 |
| Resultat før skat | 2.538 | -146.890 | -225.542 | -37.150 | 128.106 | -157.095 | -144.405 |
| Årets resultat | 2.038 | -146.890 | -225.542 | -37.150 | 99.923 | -123.485 | -174.978 |
| Personaleomkostninger | 8.353 | 0 | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 8.000 | 0 | 500 | 0 | — | — | 11.100 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets væsentligste aktiviteter er at drive virksomhed inden for handel og rådgivning vedrørende køb og salg af fast ejendom i ind- og udlandet.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2023 - 31. december 2023 udviser et resultat på kr. -174.978, og selskabets balance pr. 31. december 2023 udviser en balancesum på kr. 1.096.730, og en egenkapital på kr. -1.776.313. Selskabet er ramt af kapitaltabsreglerne. Ledelsen forventer at udviklingen på ejendomsmarækedet snmart ændre sig til det positive, hvorefter selskabskapitalen vil blive genetableret efter et par år. Desuden arbejder ledelsen på nye tiltag i virksomheden, som forventes af forbedre selskabets økonomi på kort sigt. , Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2023 - 31. december 2023 udviser et resultat på kr. -174.978, og selskabets balance pr. 31. december 2023 udviser en balancesum på kr. 1.096.730, og en egenkapital på kr. -1.776.313. Selskabet er ramt af kapitaltabsreglerne. Ledelsen forventer at udviklingen på ejendomsmarækedet snmart ændre sig til det positive, hvorefter selskabskapitalen vil blive genetableret efter et par år. Desuden arbejder ledelsen på nye tiltag i virksomheden, som forventes af forbedre selskabets økonomi på kort sigt.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.