Lyngby-Taarbæk Forsyning A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 32560350.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 6.147.384 | 5.110.120 | 6.925.957 | 7.365.934 | 3.855.536 | 2.787.116 | 6.691.770 | 8.810.621 | 11.491.371 |
| Omsætningsaktiver i alt | 12.704.802 | 11.209.738 | 15.018.295 | 19.145.334 | 14.743.781 | 16.479.107 | 18.259.528 | 21.451.815 | 23.390.188 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.113.782 | 1.145.168 | 1.286.047 | 1.659.469 | 2.699.059 | 2.255.575 | 1.383.920 | 833.277 | 704.640 |
| Aktiver i alt | 14.818.584 | 12.354.906 | 16.304.342 | 20.804.803 | 17.442.840 | 18.734.682 | 19.643.448 | 22.285.092 | 24.094.828 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 8.698.208 | 7.633.406 | 8.861.628 | 9.641.109 | 8.962.606 | 9.143.756 | 8.508.349 | 9.547.699 | 9.843.642 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 1.474.270 | 3.972.384 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 8.698.208 | 7.633.406 | 10.335.898 | 13.613.493 | 8.962.606 | 9.143.756 | 8.508.349 | 9.547.699 | 9.843.642 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 5.383.281 | 4.045.979 | 5.354.497 | 6.447.844 | 7.887.238 | 9.068.501 | 10.635.099 | 12.237.393 | 13.751.186 |
| Årets resultat | 809.628 | -1.398.876 | 1.246.944 | 1.222.866 | 1.388.924 | 1.110.692 | 1.544.173 | 1.602.294 | 1.513.793 |
| Egenkapital i alt | 6.020.376 | 4.621.500 | 5.868.444 | 7.091.310 | 8.480.234 | 9.590.926 | 11.135.099 | 12.737.393 | 14.251.186 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 47.575.009 | 45.982.049 | 53.765.090 | 60.014.009 | 67.930.703 | 71.354.611 | 72.471.539 | 76.471.701 | 82.086.033 |
| Resultat af primær drift | 1.133.584 | -922.978 | 929.962 | 1.796.521 | 1.827.674 | 1.559.801 | 1.833.323 | 1.664.614 | 1.785.426 |
| Resultat før skat | 1.037.943 | -1.013.879 | 833.994 | 1.567.777 | 1.761.817 | 1.404.492 | 1.960.111 | 2.041.665 | 1.929.816 |
| Årets resultat | 809.628 | -1.398.876 | 1.246.944 | 1.222.866 | 1.388.924 | 1.110.692 | 1.544.173 | 1.602.294 | 1.513.793 |
| Personaleomkostninger | 39.228.306 | 39.579.398 | 45.739.568 | 50.507.242 | 52.039.359 | 53.975.997 | 53.474.630 | 58.200.405 | 63.296.726 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 71 | 69 | 73 | 76 | 81 | 84 | 81 | 83 | 91 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Lyngby-Taarbæk Forsyning A/S' hovedaktivitet er at fungere som administrationsselskab for Lyngby-Taarbæk Vand A/S, Lyngby-Taarbæk Spildevand A/S, Mølleåværket A/S og Lyngby-Taarbæk Affald A/S. De enkelte selskaber er datterselskaber under Lyngby–Taarbæk Forsyning Holding A/S.Alle medarbejdere i Lyngby-Taarbæk Forsyning Holding A/S-koncernen er ansat i Lyngby-Taarbæk Forsyning A/S. Selskabet varetager alle fællesfunktioner i koncernen og virker som entreprenør for alle selskaber.Selskabets indtægter er primært baseret på salg af timer og administrative ydelser til de andre datterselskaber.
Årsrapporten dækker perioden 1. januar – 31. december 2025. Selskabet blev stiftet pr. 1. januar 2009 i forbindelse med udskillelse fra Lyngby-Taarbæk Kommune som følge af vandsektorloven.I 2025 har koncernen haft fokus på at sikre høj forsyningssikkerhed, samtidig med, at der er iværksat forskellige tiltag, der skal ruste selskabet til at kunne håndtere de udfordringer, der er, og dem der kommer. I løbet af 2025 er der bl.a. renoveret både vandledninger og spildevandsledninger for at sikre, at kunderne fortsat kan forsynes med rent drikkevand og blive hjulpet af med deres spildevand. Serviceselskabet har understøttet disse aktiviteter, som er udført i de øvrige selskaber.Koncernens kerneopgaver er essentielle for alle borgernes dagligdag, men bliver af mange set som en selvfølge. Affaldet skal hentes, drikkevandet skal leveres og spildevandet skal renses – ligegyldigt hvad. De seneste år har på forskellig vis tydeliggjort, hvor vigtigt det er at være forberedt på, at tingene ikke altid går som planlagt, når man varetager kritisk infrastruktur. I en tid med øget cybertrussel, geopolitisk ustabilitet og flere avancerede angreb på forsyningsvirksomheder er det afgørende, at koncernens sikkerhed er robust, gennemarbejdet og systematisk forankret i hele organisationen. 2025 har været præget af et målrettet arbejde med at styrke koncernens sikkerhedsniveau og sikre at systemer, data og anlæg er bedst muligt beskyttet både i dag og i de kommende år.NIS2 satte i 2025 retningen for e
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.