House of Harlis ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 163.167 | 123.689 | 148.407 | 116.482 | 202.615 | 108.342 | 226.204 | 68.856 | 63.491 |
| Omsætningsaktiver i alt | 163.167 | 124.501 | 148.407 | 229.962 | 217.245 | 121.637 | 317.090 | 111.232 | 99.554 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | 416.229 | 375.477 | 397.605 | 0 | 1.530 |
| Aktiver i alt | 163.167 | 124.501 | 148.407 | 229.962 | 633.474 | 497.114 | 714.695 | 111.232 | 101.084 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 42.095 | 2.285 | 9.643 | 54.478 | 425.869 | 308.738 | 527.597 | 2.611 | 0 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 42.095 | 2.285 | 9.643 | 54.478 | 425.869 | 308.738 | 527.597 | 2.611 | 0 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -3.928 | -2.784 | 13.764 | 50.484 | 63.635 | 46.838 | 43.711 | -16.379 | -23.916 |
| Årets resultat | 13.779 | 1.144 | 16.548 | 36.720 | 13.150 | -16.797 | -3.128 | -60.090 | -7.536 |
| Egenkapital i alt | 121.072 | 122.216 | 138.764 | 175.484 | 188.635 | 171.838 | 168.711 | 108.621 | 101.084 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 77.362 | 7.266 | 25.646 | 104.394 | 292.557 | 254.438 | 269.890 | 22.768 | -9.481 |
| Resultat af primær drift | -5.553 | 1.461 | 21.646 | 48.148 | 17.661 | -28.742 | -7.436 | -109.477 | -9.650 |
| EBITDA | — | — | — | — | 41.432 | 12.010 | 88.835 | -61.872 | -9.650 |
| Resultat før skat | 17.061 | 1.461 | 21.190 | 47.500 | 17.490 | -21.099 | -3.171 | -105.537 | -9.650 |
| Årets resultat | 13.779 | 1.144 | 16.548 | 36.720 | 13.150 | -16.797 | -3.128 | -60.090 | -7.536 |
| Personaleomkostninger | 82.915 | 5.805 | 4.000 | 56.246 | 251.125 | 242.428 | 181.055 | 84.640 | 169 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | 23.771 | 40.752 | 96.271 | 47.605 | 0 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter består i fremstilling af strikkede og hæklede beklædningsartikler, kunstnerisk skaben, reproduktion af egne kunstværker, personlig coaching, egen formuepleje, samt anden efter direktionens skøn beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. juli 2025 - 30. juni 2026 udviser et resultat på kr. -7.536, og selskabets balance pr. 30. juni 2026 udviser en balancesum på kr. 101.084, og en egenkapital på kr. 101.084. I øvrigt henvises til årsrapportens talmæssige opstillinger. Ledelsens har iværksat foranstaltninger på genetablering af virksomhedens anpartskapital.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.