Kontraspace Holding ApS (Under frivillig likvidation)Aktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet From H Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 1.196 | 53.374 | 47.811 | 114.060 | 62.503 | 147.865 | 177.600 | 177.462 | 285.212 |
| Anlægsaktiver i alt | 342.022 | 168.662 | 242.567 | 218.120 | 392.836 | 452.138 | 439.219 | 395.548 | 12.717 |
| Aktiver i alt | 343.218 | 222.036 | 290.378 | 332.180 | 455.339 | 600.003 | 616.819 | 573.010 | 297.929 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.750 | 36.554 | 36.554 | 107.229 | 62.146 | 131.470 | 147.092 | 126.159 | 236.945 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 51.189 | 0 | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 53.939 | 36.554 | 36.554 | 107.229 | 62.146 | 131.470 | 147.092 | 126.159 | 236.945 |
| Selskabskapital | 126.000 | 126.000 | 126.000 | 126.000 | 126.000 | 126.000 | 126.000 | 126.000 | 126.000 |
| Overført resultat | 14.529 | 16.820 | 11.257 | 6.831 | 20.357 | 36.395 | 50.508 | 46.303 | -65.016 |
| Årets resultat | 219.508 | -28.797 | 68.342 | 36.127 | 168.242 | 255.340 | 131.194 | 107.124 | -245.867 |
| Egenkapital i alt | 289.279 | 185.482 | 253.824 | 224.951 | 393.193 | 468.533 | 469.727 | 446.851 | 60.984 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | -5.675 | -8.300 | -6.137 | -4.712 | -1.375 | 0 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -8.300 | — | — | — | — |
| Resultat før skat | — | — | 68.342 | 34.878 | 166.416 | 254.223 | 129.533 | 107.124 | -245.867 |
| Årets resultat | 219.508 | -28.797 | 68.342 | 36.127 | 168.242 | 255.340 | 131.194 | 107.124 | -245.867 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Udbytte | 75.000 | 0 | 65.000 | 0 | 180.000 | 130.000 | 130.000 | 140.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktivitet har bestået i at eje kapitalandele i Kontraframe ApS samt at varetage finansiering og andre dermed beslægtede aktiviteter. Selskabet er under frivillig likvidation, og selskabets aktivitet består derfor fremadrettet i at afvikle selskabets aktiver og forpligtelser med henblik på endelig opløsning.
Selskabet realiserede i 2025 et underskud på 246 t.kr., som navnlig kan henføres til selskabets andel af underskuddet i det helejede datterselskab Kontraframe ApS. Selskabets egenkapital udgør 61 t.kr. pr. 31. december 2025 og udgør dermed mindre end halvdelen af den tegnede selskabskapital, hvorfor selskabet er omfattet af selskabslovens bestemmelser om kapitaltab. Ledelsen har som følge af kapitaltabet redegjort for selskabets økonomiske stilling. Da selskabet er under frivillig likvidation, vil kapitalforholdet blive håndteret som led i realisationen af selskabets aktiver, indfrielsen af forpligtelserne og den endelige afslutning af likvidationen. Selskabet er under frivillig likvidation. Årsregnskabet er derfor ikke aflagt under forudsætning om fortsat drift. Selskabets aktiver er indregnet og målt under hensyn til de forventede nettorealisationsværdier, mens forpligtelserne er indregnet og målt til de beløb, som forventes betalt som led i likvidationens gennemførelse. Selskabets væsentligste aktiver består af kapitalandelen i Kontraframe ApS med en regnskabsmæssig værdi på 13 t.kr. og et tilgodehavende hos datterselskabet på 285 t.kr. Værdiansættelsen af disse poster er baseret på ledelsens vurdering af datterselskabets fremtidige indtjening, likviditet og evne til at tilbagebetale mellemregningen. Den faktiske realisationsværdi kan afvige fra de indregnede værdier, hvis datterselskabets budgett
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.