Stål og Teknik ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
1.336.876 kr.+44,7%
Bruttofortjeneste 2024/25
+3,8%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2016/17–2024/25
Nøgletal
2024/25612.356 kr.
EBITDA
30,1%
Soliditetsgrad
1,5×
Likviditetsgrad
51,2%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet HFP Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 622.467 | 348.632 | 101.785 | 125.217 | 125.484 | 707.973 | 1.383.062 | 707.074 | 1.275.461 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.738.071 | 1.267.301 | 982.516 | 1.121.721 | 1.103.039 | 1.984.002 | 2.533.343 | 2.721.029 | 1.737.237 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.587.241 | 1.400.000 | 1.289.052 | 1.010.000 | 815.000 | 714.417 | 533.817 | 353.217 | 186.060 |
| Aktiver i alt | 3.325.312 | 2.667.301 | 2.271.568 | 2.131.721 | 1.918.039 | 2.698.419 | 3.067.160 | 3.074.246 | 1.923.297 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.564.510 | 2.183.050 | 2.253.524 | 2.373.711 | 2.287.940 | 2.667.706 | 2.798.658 | 2.633.738 | 1.191.283 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | 83.160 | 89.126 | 133.439 |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.564.510 | 2.183.050 | 2.253.524 | 2.373.711 | 2.287.940 | 2.667.706 | 2.881.818 | 2.722.864 | 1.324.722 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 20.000 |
| Overført resultat | -48.325 | -295.095 | -725.565 | -948.071 | -1.037.112 | -600.398 | -416.518 | -217.981 | 558.136 |
| Årets resultat | -121.738 | -246.770 | -430.470 | -222.508 | -89.041 | 436.714 | 183.880 | 198.536 | 296.117 |
| Egenkapital i alt | 451.675 | 204.905 | -225.565 | -448.071 | -537.112 | -100.398 | 83.482 | 282.019 | 578.136 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 992.047 | 860.506 | 576.805 | 630.255 | 710.033 | 1.423.041 | 1.093.661 | 923.882 | 1.336.876 |
| Resultat af primær drift | -79.178 | -230.708 | -484.034 | -215.147 | -43.487 | 639.877 | 351.367 | 336.786 | 387.624 |
| EBITDA | 123.581 | -13.225 | -289.034 | -20.147 | 151.513 | 833.960 | 531.967 | 517.568 | 612.356 |
| Resultat før skat | -155.471 | -276.551 | -550.259 | -284.755 | -113.479 | 573.151 | 237.789 | 255.183 | 380.632 |
| Årets resultat | -121.738 | -246.770 | -430.470 | -222.508 | -89.041 | 436.714 | 183.880 | 198.536 | 296.117 |
| Personaleomkostninger | 868.466 | 873.731 | 865.839 | 650.402 | 558.520 | 589.081 | 561.694 | 406.314 | 724.520 |
| Af- og nedskrivninger | 202.759 | 217.483 | 195.000 | 195.000 | 195.000 | 194.083 | 180.600 | 180.782 | 224.732 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i smedevirksomhed inden for bygningsstål.
Der er ikke sket væsentlige ændringer i selskabets aktiviteter og økonomiske forhold i 2024/25.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.