LASSENS TØMRER & SNEDKER ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet RASMUS LASSEN HOLDING ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 138.056 | 0 | 428.866 | 0 | — | — | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 409.868 | 734.990 | 1.007.861 | 962.458 | 567.016 | 312.799 | 300.722 | 984.539 |
| Anlægsaktiver i alt | 154.196 | 137.859 | 163.304 | 1.046.715 | 1.943.252 | 1.959.796 | 1.844.075 | 752.946 |
| Aktiver i alt | 564.064 | 872.849 | 1.171.165 | 2.009.173 | 2.510.268 | 2.272.595 | 2.144.797 | 1.737.485 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 424.208 | 732.139 | 740.621 | 1.435.255 | 1.495.082 | 1.734.934 | 1.798.692 | 1.628.379 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 675.546 | 481.395 | 390.633 | 317.328 |
| Gældsforpligtelser i alt | 424.208 | 732.139 | 740.621 | 1.435.255 | 2.170.628 | 2.216.329 | 2.189.325 | 1.945.707 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.794 | 2.072 | 257.386 | 376.440 | 163.166 | -68.734 | -169.528 | -333.222 |
| Årets resultat | 136.112 | 278 | 255.314 | 119.053 | -213.274 | -231.900 | -100.794 | -163.694 |
| Egenkapital i alt | 126.794 | 127.072 | 382.386 | 501.440 | 288.166 | 56.266 | -44.528 | -208.222 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 875.781 | 1.007.324 | 1.554.437 | 1.321.309 | 776.816 | 454.646 | 696.179 | 337.929 |
| Resultat af primær drift | 196.305 | 25.422 | 339.190 | 165.203 | -222.265 | -219.303 | 61.394 | -38.994 |
| EBITDA | 220.917 | 49.759 | 368.745 | 194.741 | -173.948 | -108.488 | 166.757 | 66.353 |
| Resultat før skat | 176.153 | 854 | 335.176 | 153.229 | -274.582 | -292.617 | -125.241 | -163.694 |
| Årets resultat | 136.112 | 278 | 255.314 | 119.053 | -213.274 | -231.900 | -100.794 | -163.694 |
| Personaleomkostninger | 654.864 | 957.565 | 1.185.692 | 1.126.568 | 950.764 | 563.134 | 524.564 | 271.576 |
| Af- og nedskrivninger | 24.612 | 24.337 | 29.555 | 29.538 | 48.317 | 110.815 | 105.363 | 105.347 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 2 | 3 | 4 | 4 | 4 | 3 | 2 | 2 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at drive tømrer- og snedkervirksomhed og anden dermed beslægtet virksomhed efter direktionens skøn.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 337.929 kr. mod 696.179 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -163.694 kr. mod -100.794 kr. sidste år. Regnskabsåret har været præget af faldende aktivitet. Med hensyn til sikring af tilstrækkelig likviditet har ledelsen en positiv dialog med selskabets pengeinstitut. Det er ledelsens opfattelse, at den nødvendige likviditet kan opnåes. Det er ligeledes ledelsens opfattelse, at det kommende regnskabsår vil udvise et mindre overskud og derfor aflægges årsrapporten med fortsat drift for øje. Kapitalberedskab Underskudet i året har medført, at hele selskabets egenkapital er tabt. Forudsætningen for fortsat drift, er betinget af rentabel drift fremadrettet, samt en sikring af tilstrækkelig likviditet til den løbende drift. Der forventes frigjort likviditet i den nærmeste fremtid ved at afhænde nogle af selskabets aktiver. På grundlag af ovenstående har ledelsen vurderet, at forudsætningerne for fortsat drift er tilstede, ligesom selskabets kapitalberedskab anses som forsvarligt i forhold til selskabets drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.