QUR Medical ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2021Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Viru ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | 2.348 | 321.012 | 15.195 | 150.661 | 47.578 | 22.628 |
| Omsætningsaktiver i alt | 97.037 | 93.953 | 903.097 | 1.086.773 | 884.274 | 970.507 | 798.999 | 450.642 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 125.000 | 259.349 | 264.578 | 231.720 | 198.862 | 166.004 | 133.146 |
| Aktiver i alt | 97.037 | 218.953 | 1.162.446 | 1.351.351 | 1.115.994 | 1.169.369 | 965.003 | 583.788 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 8.688 | 132.745 | 1.336.936 | 2.744.718 | 4.037.189 | 5.224.066 | 5.734.129 | 6.415.180 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 8.688 | 132.745 | 1.336.936 | 2.744.718 | 4.037.189 | 5.224.066 | 5.734.129 | 6.415.180 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -36.651 | -38.792 | -299.490 | -1.518.367 | -3.046.195 | -4.179.697 | -4.894.126 | -5.956.392 |
| Årets resultat | -2.110 | -2.141 | -260.698 | -1.218.877 | -1.527.829 | -1.133.502 | -714.429 | -1.062.267 |
| Egenkapital i alt | 88.349 | 86.208 | -174.490 | -1.393.367 | -2.921.195 | -4.054.697 | -4.769.126 | -5.831.392 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | -211.681 | -961.522 | -934.960 | -583.929 | -109.927 | -438.885 |
| Resultat af primær drift | -6.000 | -5.063 | -226.488 | -1.123.394 | -1.433.511 | -1.000.635 | -552.122 | -882.794 |
| EBITDA | — | — | -211.681 | -1.091.523 | -1.400.653 | -967.777 | -519.264 | -849.936 |
| Resultat før skat | -2.110 | -2.188 | -260.698 | — | — | — | -730.362 | -1.062.267 |
| Årets resultat | -2.110 | -2.141 | -260.698 | -1.218.877 | -1.527.829 | -1.133.502 | -714.429 | -1.062.267 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | 130.001 | 465.693 | 383.848 | 393.337 | 411.051 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | 14.807 | 31.871 | 32.858 | 32.858 | 32.858 | 32.858 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet er at drive virksomhed med handel, innovation samt udvikling af medicinske produkter.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et underskud på kr. 1.062.267, og selskabets balance pr. 30. juni 2025 udviser en negativ egenkapital på kr. 5.831.392.Selskabets ledelse har hos dets anpartshavere opnået tilsagn om at ville stille fornøden likviditet til rådighed for at kunne gennemføre driften det kommende år. Regnskabet er derfor aflagt som going concern.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.