TCL HOLDING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 37.256 | 249.906 | 224.647 | 144.549 | 4.932 | 249.070 | 250.882 | 208.854 | 178.925 |
| Omsætningsaktiver i alt | 293.659 | 252.208 | 430.291 | 356.448 | 17.450 | 661.970 | 514.167 | 322.545 | 178.925 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.849.107 | 1.849.107 | 1.849.107 | 1.829.107 | 1.829.107 | 0 | — | — | — |
| Aktiver i alt | 2.142.766 | 2.101.315 | 2.279.398 | 2.185.555 | 1.846.557 | 661.970 | 514.167 | 322.545 | 178.925 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.387.990 | 1.375.260 | 1.381.755 | 1.339.459 | 1.032.606 | 906.569 | 785.019 | 629.040 | 494.690 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.387.990 | 1.375.260 | 1.381.755 | 1.339.459 | 1.032.606 | 906.569 | 785.019 | 629.040 | 494.690 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 629.776 | 601.055 | 772.643 | 721.096 | 688.951 | -369.599 | -395.852 | -431.495 | -440.765 |
| Årets resultat | 61.653 | -28.721 | 171.588 | -51.547 | -32.145 | -1.058.550 | -26.252 | -35.644 | -9.270 |
| Egenkapital i alt | 754.776 | 726.055 | 897.643 | 846.096 | 813.951 | -244.599 | -270.852 | -306.495 | -315.765 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -3.225 | -3.125 | -4.225 | -8.975 | -11.450 | -9.251 | -9.350 | -17.450 | -9.350 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — | -9.350 |
| Resultat før skat | 61.653 | -28.721 | — | -51.547 | -32.145 | -1.058.550 | -26.252 | -35.644 | -9.270 |
| Årets resultat | 61.653 | -28.721 | 171.588 | -51.547 | -32.145 | -1.058.550 | -26.252 | -35.644 | -9.270 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har bestået i at eje anparter i restaurationsselskaber, anden investering samt dermed beslægtet virsomhed.
Årets bruttotab udgør -9 t.kr. mod -17 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -9 t.kr. mod -36 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Ledelsen er opmærksom på, at selskabet har tabt mere end 50% selskabskapitalen. Selskabet har mellemværende med kapitalejer som ikke kræves indfriet på nuværende tidspunkt, og der vurderes dermed ikke usikkerhed om fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.