MADO HOLDING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 2 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | — | — | 30.834 | 32.101 | 1.943 |
| Omsætningsaktiver i alt | 12.999 | 0 | 27.368 | 78.386 | 139.162 | 165.671 | 130.407 | 84.640 |
| Anlægsaktiver i alt | 191.414 | 337.882 | 442.746 | 526.280 | 690.807 | 649.616 | 370.253 | 134.236 |
| Aktiver i alt | 204.413 | 337.882 | 470.114 | 604.666 | 829.969 | 815.287 | 500.660 | 218.876 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 359.227 | 383.874 | 401.307 | 335.995 | 246.420 | 158.593 | 107.259 | 77.102 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 41.505 | 78.267 | 24.281 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 359.227 | 383.874 | 401.307 | 377.500 | 324.687 | 182.874 | 107.259 | 77.102 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -303.516 | -258.874 | -248.938 | -174.113 | -60.524 | 107.797 | 148.148 | 16.774 |
| Årets resultat | -80.776 | 108.822 | 114.799 | 158.359 | 278.116 | 127.131 | -239.012 | -251.627 |
| Egenkapital i alt | -154.814 | -45.992 | 68.807 | 227.166 | 505.282 | 632.413 | 393.401 | 141.774 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -9.125 | -10.875 | -10.125 | -10.688 | -10.325 | -9.625 | -11.750 | -13.250 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | -9.625 | -11.750 | -13.250 |
| Resultat før skat | -80.789 | 108.822 | 69.059 | 148.846 | 273.487 | 124.655 | -241.678 | -248.961 |
| Årets resultat | -80.776 | 108.822 | 114.799 | 158.359 | 278.116 | 127.131 | -239.012 | -251.627 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets formål er at drive virksomhed med investering i andrevirksomheder og anden beslægtet virksomhed. Selskabets væsentligste aktiviteter Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af investering i andre virksomheder og anden beslægtet virksomhed.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder i regnskabsåret, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen.Årets udvikling og resultat anses for utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.