M.N. Projektudvikling Lolland ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2021/22Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet M.C.M. CAPITAL HOLDING ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2022
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | — | — | 353.757 | 362.874 | 705.034 | 98.032 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.416.679 | 1.445.851 | 2.719.889 | 2.691.070 | 1.809.322 | 1.394.697 |
| Anlægsaktiver i alt | 5.872.786 | 5.751.006 | 5.672.062 | 4.127.748 | 4.208.092 | 4.492.811 |
| Aktiver i alt | 7.289.465 | 7.196.857 | 8.391.951 | 6.818.818 | 6.017.414 | 5.887.508 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.200.717 | 1.606.247 | 1.799.414 | 992.806 | 1.321.529 | 925.161 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 5.359.683 | 5.100.399 | 5.269.804 | 4.455.830 | 3.184.098 | 3.638.984 |
| Gældsforpligtelser i alt | 6.560.400 | 6.706.646 | 7.069.218 | 5.448.636 | 4.505.627 | 4.564.145 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 501.000 | 501.000 | 501.000 | 501.000 |
| Overført resultat | 229.065 | -9.789 | 821.733 | 869.182 | 1.010.787 | 822.363 |
| Årets resultat | 71.123 | -238.856 | -278.610 | 47.450 | 141.605 | -188.424 |
| Egenkapital i alt | 729.065 | 490.211 | 1.322.733 | 1.370.182 | 1.511.787 | 1.323.363 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 560.732 | 115.474 | 63.904 | 333.160 | 494.208 | 94.857 |
| Resultat af primær drift | 439.126 | -6.306 | -65.021 | 237.104 | 393.202 | -14.387 |
| EBITDA | 560.732 | 115.474 | 63.904 | 333.160 | 494.208 | 94.857 |
| Resultat før skat | 129.129 | -268.201 | -318.627 | -9.089 | 208.452 | -192.903 |
| Årets resultat | 71.123 | -238.856 | -278.610 | 47.450 | 141.605 | -188.424 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 121.606 | 121.780 | 128.925 | 96.056 | 101.006 | 109.244 |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | — | — | — | — | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets væsentligste aktiviteter består i udvikling af byggeri, herunder ved erhvervelse af fast ejendom og dermed beslægtede aktiviteter.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. oktober 2021 - 30. september 2022 udviser et resultat på kr. -188.424, og selskabets balance pr. 30. september 2022 udviser en balancesum på kr. 5.887.508, og en egenkapital på kr. 1.323.363. Usikkerhed ved indregning eller måling Ved udgangen af regnskabsåret består de igangværende aktiviteter af ejerskab til og salg af byggegrunde, samt udlejning af fast ejendom. På grund af udsvingene i omsætning af faste ejendomme i ejendomsmarkedet, er der øget usikkerhed ved værdiansættelserne. Selskabets beholdning af udlejningsejendomme består af 3 udlejningsejendomme, heraf 2 opførte parcelhuse i Maribo. Disse ejendomme er aktiveret til en værdi af tkr. 4.045. Det er ledelsens opfattelse, at de pågældende ejendomme i et normaliseret marked repræsenterer den aktiverede værdi. Beholdningen af byggegrunde udgøres af 2 byggegrunde beliggende i Maribo og 1 byggegrund beliggende i Sakskøbing. Det vurderes at afhændelse af disse grunde over tid vil udgøre mindst den regnskabsmæssige værdi tkr. 652. I årsrapporten er afsat tkr. 615 vedrørende budgetterede restomkostninger vedr. byggegrunde beliggende i Maribo. Dette beløb kan afvige ved den endelige realisation. Finansiering Selskabets ledelse er bevidst om, at der i 2022/23 vil være behov for understøttelse af selskabets likviditet fra andre koncernselskaber. Selskabet har afgivet tilsagn om undladelse af hel- eller delvis afdrag vedrørende tilgodehavende i søsterselskabet M.N. Erhvervsejend
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.