FAURHOLDT HOLDING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
93.500 kr.-12,6%
Bruttofortjeneste 2024/25
-6,3%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2016/17–2024/25
Nøgletal
2024/2593.500 kr.
EBITDA
50,6%
Soliditetsgrad
1,4×
Likviditetsgrad
-57,5%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 2 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
2024Skattepligtig indkomst -7.560 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst 4.604 kr.1.012 kr.
2022Skattepligtig indkomst 35.967 kr.7.898 kr.
2021Skattepligtig indkomst 1.037.613 kr.228.272 kr.
2020Skattepligtig indkomst 318.490 kr.Fratrukket underskud 25.863 kr.70.048 kr.
2019Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 101.332 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 21.892 | 0 | — | — | 809.247 | 524.995 | 101.041 | 624.661 | 528.890 |
| Omsætningsaktiver i alt | 22.687 | 5.025 | 0 | 155.076 | 926.568 | 685.750 | 492.518 | 950.940 | 793.217 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.868.951 | 1.735.122 | 2.170.168 | 2.445.677 | 1.091.294 | 1.047.801 | 894.176 | 772.181 | 363.904 |
| Aktiver i alt | 1.891.638 | 1.740.147 | 2.170.168 | 2.600.753 | 2.017.862 | 1.733.551 | 1.386.694 | 1.723.121 | 1.157.121 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 973.019 | 991.847 | 359.866 | 571.574 | 665.025 | 348.303 | 80.473 | 763.279 | 553.883 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 592.334 | 510.576 | 1.110.377 | 1.033.049 | 357.771 | 366.786 | 277.751 | 11.515 | 12.222 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.565.353 | 1.502.423 | 1.470.243 | 1.604.623 | 1.022.796 | 715.089 | 358.224 | 774.794 | 566.105 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -38.847 | -129.678 | 390.979 | 675.976 | 870.066 | 747.986 | 754.408 | 639.049 | 460.654 |
| Årets resultat | 26.863 | -90.831 | 68.123 | 284.997 | 194.089 | 23.396 | 10.008 | -19.143 | -336.593 |
| Egenkapital i alt | 229.797 | 143.723 | 515.979 | 800.976 | 995.066 | 1.018.462 | 1.028.470 | 948.327 | 585.654 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 157.749 | 129.405 | 134.813 | 158.465 | 161.632 | 127.821 | 176.231 | 106.935 | 93.500 |
| Resultat af primær drift | 89.723 | 61.382 | 99.301 | 133.340 | 196.618 | -29.390 | 19.020 | -50.276 | 15.548 |
| EBITDA | 157.749 | 129.405 | — | 158.465 | 347.014 | 127.821 | 176.231 | 106.935 | 93.500 |
| Resultat før skat | 34.440 | -70.407 | 77.875 | 304.447 | 222.983 | 23.396 | 1.179 | -32.023 | -332.692 |
| Årets resultat | 26.863 | -90.831 | 68.123 | 284.997 | 194.089 | 23.396 | 10.008 | -19.143 | -336.593 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 68.026 | 68.023 | — | 25.125 | 150.396 | 157.211 | 157.211 | 157.211 | 77.952 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | — | — | — | — | — | 1 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at eje anparter i FaurCon ApS og eventuelt andre selskaber.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et underskud på kr. 336.593, og selskabets balance pr. 30. september 2025 udviser en egenkapital på kr. 585.654.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.