Varian Medical Systems Scandinavia A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2021/22Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2021Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Siemens A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2022
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 79.022.448 | 43.388.447 | 204.987.649 | 70.360.038 | 97.684.355 | 94.194.896 |
| Omsætningsaktiver i alt | 277.250.225 | 386.470.948 | 371.882.033 | 258.266.254 | 223.668.137 | 206.500.105 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.454.558 | 2.070.399 | 1.628.102 | 1.497.640 | 1.305.198 | 856.320 |
| Aktiver i alt | 278.704.783 | 388.541.347 | 373.510.135 | 259.763.894 | 224.973.335 | 207.356.425 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 218.361.796 | 323.108.185 | 324.455.198 | 206.363.956 | 145.119.168 | 145.987.573 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 21.844.269 | 13.500.598 |
| Gældsforpligtelser i alt | 218.361.796 | 323.108.185 | 324.455.198 | 206.363.956 | 166.963.437 | 159.488.171 |
| Selskabskapital | 750.000 | 750.000 | 750.000 | 750.000 | 750.000 | 750.000 |
| Overført resultat | 34.399.344 | 8.449.227 | 15.132.513 | 43.519.010 | 27.584.704 | 40.971.660 |
| Årets resultat | 6.318.258 | 16.021.170 | 23.420.036 | 28.386.497 | 22.011.194 | 13.386.956 |
| Egenkapital i alt | 55.149.344 | 53.699.227 | 32.619.263 | 44.269.010 | 50.934.704 | 41.721.660 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Omsætning | 154.448.928 | 354.293.075 | 369.709.935 | 318.695.284 | 250.948.977 | 287.654.741 |
| Resultat af primær drift | 12.884.545 | 21.716.562 | 27.172.618 | 36.664.596 | 27.811.775 | 13.478.543 |
| Resultat før skat | 7.627.599 | 20.580.689 | 30.047.538 | 36.200.609 | 28.682.420 | 17.830.738 |
| Årets resultat | 6.318.258 | 16.021.170 | 23.420.036 | 28.386.497 | 22.011.194 | 13.386.956 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | 46.676.353 | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | — | 48 | 47 | 50 | 48 | 48 |
| Udbytte | 20.000.000 | 44.500.000 | 16.736.750 | 0 | 22.600.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022The Company's activities consist of sale and service of oncology systems within Scandinavia and Iceland. The business is run from rented premises at Ballerup. The Company has a permanent establishment in Sweden and Norway and has an office at the Danish Centre for Particle Therapy in Aarhus.
Development in activities and financesRevenue was expected to stay on the same level as previous year but it instead increased. As expected profit after tax decreased compared to previous fiscal year. The income statement of the company for 2021/22 shows a revenue of 287,655 TDKK compared to 2020/21 250,949 TDKK and a profit for 2021/22 of 13,745 TDKK compared to 2020/21 22,011 TDKK
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.