Metal Parts Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022/23Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2023
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 3.766 | 3.075 | 75.682 | 22.556 | 74.669 | 1.628.811 |
| Omsætningsaktiver i alt | 407.978 | 275.615 | 75.682 | 57.556 | 1.056.333 | 17.934.512 |
| Anlægsaktiver i alt | 19.711.010 | 20.271.931 | 20.288.265 | 25.607.212 | 29.883.152 | 0 |
| Aktiver i alt | 20.118.988 | 20.547.546 | 20.363.947 | 25.664.768 | 30.939.485 | 17.934.512 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.292.963 | 2.231.302 | 2.105.186 | 2.156.062 | 1.138.076 | 7.500 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.292.963 | 2.231.302 | 2.105.186 | 2.156.062 | 1.138.076 | 7.500 |
| Selskabskapital | 347.000 | 347.000 | 347.000 | 347.000 | 347.000 | 347.000 |
| Overført resultat | 17.479.025 | 17.969.244 | 17.911.761 | 20.754.494 | 20.771.257 | 17.580.012 |
| Årets resultat | 453.201 | 478.218 | -40.659 | 5.276.622 | 7.286.671 | 14.125.603 |
| Egenkapital i alt | 17.826.025 | 18.316.244 | 18.258.761 | 23.508.706 | 29.801.409 | 17.927.012 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Omsætning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
| Resultat af primær drift | -8.605 | -9.209 | -10.109 | -10.484 | -11.055 | -67.842 |
| Resultat før skat | 447.190 | 478.206 | -40.659 | 5.276.622 | 7.233.563 | 14.125.603 |
| Årets resultat | 453.201 | 478.218 | -40.659 | 5.276.622 | 7.286.671 | 14.125.603 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — |
| Udbytte | — | — | — | 1.000.000 | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets formål er at virke som holdingselskab.
Det ordinære resultat efter skat udgør 14.126 t.kr. mod 7.287 t.kr. sidste år. Selskabets resultat er påvirket positivt af salget af datterselskabet, Balyfa A/S. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.