BON-FIRE ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2021/22Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 3.000.000 kr. (64% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2023Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2022
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 519.255 | 319.244 | 2.280.214 | 2.471.371 | 862.249 |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.431.524 | 4.788.895 | 6.614.663 | 10.637.989 | 17.875.633 |
| Anlægsaktiver i alt | 223.835 | 149.906 | 102.560 | 83.902 | 95.431 |
| Aktiver i alt | 5.655.359 | 4.938.801 | 6.717.223 | 10.721.891 | 17.971.064 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.330.238 | 1.865.542 | 2.973.505 | 4.450.629 | 9.401.447 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 124.536 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.330.238 | 1.865.542 | 3.098.041 | 4.450.629 | 9.401.447 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.689.185 | 2.341.361 | 2.491.445 | 3.735.994 | 5.430.383 |
| Årets resultat | 942.628 | 1.252.176 | 1.150.084 | 3.644.549 | 4.694.390 |
| Egenkapital i alt | 2.314.185 | 3.066.361 | 3.616.445 | 6.260.994 | 8.555.383 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | 2.659.673 | 3.365.698 | 3.219.456 | 6.725.567 | 8.526.718 |
| Resultat af primær drift | 1.183.989 | 1.635.324 | 1.598.943 | 4.677.964 | 6.057.025 |
| EBITDA | 1.276.806 | 1.714.953 | 1.646.289 | 4.704.122 | 6.071.251 |
| Resultat før skat | 1.208.494 | 1.612.744 | 1.483.979 | 4.685.561 | 6.086.094 |
| Årets resultat | 942.628 | 1.252.176 | 1.150.084 | 3.644.549 | 4.694.390 |
| Personaleomkostninger | 1.382.867 | 1.650.745 | 1.573.167 | 2.021.445 | 2.455.467 |
| Af- og nedskrivninger | 92.817 | 79.629 | 47.346 | 26.158 | 14.226 |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 3 | 4 | 4 | 5 | 7 |
| Udbytte | 500.000 | 600.000 | 1.000.000 | 2.400.000 | 3.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets aktivitet består af import- og eksport virksomhed samt anden handelsvirksomhed.
Årets bruttofortjeneste udgør 8.526.718 mod 6.725.567 sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 4.694.390 mod 3.644.549 sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Selskabet har i de seneste år oplevet lange leveringstider fra selskabets leverandører. For at sikre levering af varer til kunder, så har ledelsen besluttet at forøge investeringer i varebeholdninger betydeligt i løbet af 2021/22. Det forventes, at selskabets varebeholdninger vil blive væsentligt nedbragt i løbet af regnskabsåret 2022/23. Selskabet har således i begyndelsen af 2023 indgået større salgsordrer vedrørende varer på lager.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.