Villa de Luxe Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-103.361 kr.-51,6%
Bruttofortjeneste 2024/25
Nøgletal
2024/2590,3%
Soliditetsgrad
9,3×
Likviditetsgrad
-68,4%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
2024Skattepligtig indkomst 2.783.953 kr.612.458 kr.
2023Skattepligtig indkomst 1.057.858 kr.Fratrukket underskud 149.608 kr.232.716 kr.
2022Skattepligtig indkomst -149.608 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst 388.205 kr.Fratrukket underskud 306.185 kr.85.404 kr.
2020Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 233.330 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -98.992 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 2.566.186 | 2.829.269 | 2.447.643 | 2.132.176 | 1.319.184 | 1.137.806 | 1.492.468 | 1.089.823 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | 6.761.507 | 9.554.841 | 5.520.104 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | 30 | 0 | 657.988 | 608.917 | 601.875 |
| Aktiver i alt | 6.543.512 | 5.523.489 | 5.781.990 | 6.398.077 | 6.151.950 | 7.419.495 | 10.163.758 | 6.121.979 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 48.358 | 6.875 | 68.166 | 198.692 | 102.892 | 72.605 | 262.430 | 593.820 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | 207.856 | 590.799 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 48.358 | 6.875 | 68.166 | 198.692 | 102.892 | 280.461 | 853.229 | 593.820 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 6.370.154 | 5.391.614 | 5.588.824 | 6.074.385 | 5.924.058 | 7.014.034 | 9.185.529 | 5.403.159 |
| Årets resultat | -61.612 | 501.460 | 197.209 | 485.561 | -150.327 | 1.089.977 | 2.171.495 | -3.782.370 |
| Egenkapital i alt | 6.495.154 | 5.516.614 | 5.713.824 | 6.199.385 | 6.049.058 | 7.139.034 | 9.310.529 | 5.528.159 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | -25.065 | -68.170 | — | — | — | -103.361 |
| Resultat af primær drift | 4.932 | 541.948 | -25.065 | -68.170 | -46.739 | 16.904 | -85.533 | -103.361 |
| Resultat før skat | -430.868 | 501.693 | 253.375 | 666.753 | -147.117 | 1.375.273 | 2.797.794 | -3.782.370 |
| Årets resultat | -61.612 | 501.460 | 197.209 | 485.561 | -150.327 | 1.089.977 | 2.171.495 | -3.782.370 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er at eje kapitalandel i datterselskab.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.