LC Holding Vejle ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 155.000 kr. (13% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.251.000 | 560.778 | 513.879 | 916.116 | 65.799 | 674.163 | 717.608 | 620.577 | 624.180 |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.156.000 | 3.316.446 | 3.432.285 | 3.875.053 | 4.411.105 | 4.540.914 | 5.624.974 | 5.985.272 | 6.828.490 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.505.000 | 2.818.107 | 3.935.282 | 2.341.214 | 3.674.521 | 3.011.613 | 1.350.274 | 1.454.961 | 1.706.871 |
| Aktiver i alt | 6.661.000 | 6.134.553 | 7.367.567 | 6.216.267 | 8.085.626 | 7.552.527 | 6.975.248 | 7.440.233 | 8.535.361 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 27.000 | 10.181 | 50.241 | 10.241 | 14.705 | 10.243 | 10.240 | 10.248 | 10.247 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 27.000 | 10.181 | 50.241 | 10.241 | 14.705 | 10.243 | 10.240 | 10.248 | 10.247 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 4.761.000 | 5.093.932 | 5.168.411 | 5.649.979 | 7.180.866 | 6.313.438 | 6.779.008 | 7.237.485 | 8.111.577 |
| Årets resultat | 598.000 | -299.141 | 1.246.954 | -1.056.000 | 1.921.395 | -471.436 | -518.376 | 525.977 | 1.162.629 |
| Egenkapital i alt | 6.634.000 | 6.124.372 | 7.317.326 | 6.206.026 | 8.070.921 | 7.542.284 | 6.965.008 | 7.429.985 | 8.525.114 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -13.000 | -11.288 | -11.909 | -11.364 | -16.691 | -34.722 | -65.042 | -48.633 | -36.619 |
| Resultat af primær drift | -13.000 | -11.288 | -11.909 | -11.364 | -16.691 | -34.722 | -65.042 | -48.633 | -36.619 |
| Resultat før skat | 621.000 | -331.041 | 1.283.540 | -1.045.264 | 1.974.437 | -471.436 | -518.376 | 526.901 | 1.264.115 |
| Årets resultat | 598.000 | -299.141 | 1.246.954 | -1.056.000 | 1.921.395 | -471.436 | -518.376 | 525.977 | 1.162.629 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Udbytte | 211.000 | 54.000 | 55.300 | 56.500 | 57.200 | 58.900 | 61.000 | 67.500 | 155.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet er besiddelse af anparter i Frecon Holding ApS og investering i værdipapirer. Væsentlige ændringer i virksomhedens aktiviteter og økonomiske forholdDer har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Det ordinære resultat efter skat udgør 1.162 t.kr. mod 526 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.