Murermester Mikkel Christophersen ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 158.800 kr. (82% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 82.673 | 378.592 | 297.951 | 183.662 | 603.047 | 409.643 | 205.063 | 602.247 | 676.469 |
| Omsætningsaktiver i alt | 582.885 | 445.314 | 490.709 | 615.724 | 741.756 | 717.374 | 718.291 | 966.396 | 776.156 |
| Anlægsaktiver i alt | 32.111 | 21.333 | 65.324 | 170.433 | 185.307 | 115.145 | 143.793 | 91.608 | 32.635 |
| Aktiver i alt | 614.996 | 466.647 | 556.033 | 786.157 | 927.063 | 832.519 | 862.084 | 1.058.004 | 808.791 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 396.448 | 236.471 | 286.791 | 418.913 | 406.399 | 395.625 | 307.160 | 216.187 | 116.104 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 32.700 | 53.300 | 69.000 | 24.100 | 34.000 | 104.000 | 62.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 396.448 | 236.471 | 319.491 | 472.213 | 475.399 | 419.725 | 341.160 | 320.187 | 178.104 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 32.748 | 42.176 | 45.942 | 120.944 | 257.264 | 214.994 | 318.924 | 357.817 | 391.887 |
| Årets resultat | 108.065 | 117.428 | 114.367 | 188.003 | 250.719 | 75.530 | 225.929 | 338.893 | 192.868 |
| Egenkapital i alt | 218.548 | 230.176 | 236.542 | 313.944 | 451.664 | 412.794 | 520.924 | 737.817 | 630.687 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.222.455 | 1.126.120 | 1.419.361 | 1.576.571 | 1.859.545 | 1.913.359 | 1.793.770 | 1.416.299 | 1.145.095 |
| Resultat af primær drift | 143.980 | 155.112 | 152.088 | 250.364 | 333.036 | 112.231 | 274.006 | 456.927 | 267.681 |
| EBITDA | 160.313 | 165.890 | 166.817 | 294.889 | 390.457 | 182.393 | 330.250 | 509.112 | 326.654 |
| Resultat før skat | 143.971 | 155.112 | 151.979 | 247.858 | 328.591 | 109.404 | 273.572 | 456.338 | 267.341 |
| Årets resultat | 108.065 | 117.428 | 114.367 | 188.003 | 250.719 | 75.530 | 225.929 | 338.893 | 192.868 |
| Personaleomkostninger | 1.062.142 | 960.230 | 1.252.544 | 1.281.682 | 1.469.088 | 1.730.966 | 1.463.520 | 907.187 | 818.441 |
| Af- og nedskrivninger | 16.333 | 10.778 | 14.729 | 44.525 | 57.421 | 70.162 | 56.244 | 52.185 | 58.973 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 |
| Udbytte | 105.800 | 108.000 | 110.600 | 113.000 | 114.400 | 117.800 | 122.000 | 300.000 | 158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter består i at drive murervirksomhed samt efter ledelsens skøn beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-05-2025 - 30-04-2026 udviser et resultat på kr. 192.868, og selskabets balance pr. 30-04-2026 udviser en balancesum på kr. 808.791, og en egenkapital på kr. 630.687.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.