SK Gadelys A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
15.564.000 kr.-12,9%
Omsætning 2025
-2,5%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017–2025
Nøgletal
20258,7%
Overskudsgrad
73,9%
Soliditetsgrad
0,0×
Likviditetsgrad
2,1%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 25797981.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 7.738.000 | 2.375.000 | 5.274.000 | 5.852.000 | 10.290.000 | 11.085.000 | 20.591.000 | 0 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | 9.759.000 | 4.168.000 | 7.319.000 | 6.153.000 | 10.807.000 | 15.475.000 | 22.188.000 | 343.000 | 287.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 101.742.000 | 103.031.000 | 99.964.000 | 101.944.000 | 99.834.000 | 97.807.000 | 95.027.000 | 90.781.000 | 88.311.000 |
| Aktiver i alt | 111.501.000 | 107.199.000 | 107.283.000 | 108.097.000 | 110.641.000 | 113.282.000 | 117.215.000 | 91.124.000 | 88.598.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 7.254.000 | 5.475.000 | 7.074.000 | 5.138.000 | 5.340.000 | 6.896.000 | 37.954.000 | 10.834.000 | 7.464.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 38.085.000 | 36.545.000 | 35.004.000 | 33.364.000 | 31.653.000 | 29.870.000 | 0 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 45.339.000 | 42.020.000 | 42.078.000 | 38.502.000 | 36.993.000 | 36.766.000 | 37.954.000 | 10.834.000 | 7.464.000 |
| Selskabskapital | 10.500.000 | 10.500.000 | 10.500.000 | 10.500.000 | 10.500.000 | 10.500.000 | 10.500.000 | 10.500.000 | 10.500.000 |
| Overført resultat | 39.001.000 | 38.376.000 | 38.472.000 | 42.477.000 | 46.376.000 | 49.285.000 | 52.152.000 | 53.608.000 | 54.968.000 |
| Årets resultat | -3.493.000 | -625.000 | 96.000 | 4.005.000 | 3.899.000 | 2.910.000 | 2.866.000 | 1.456.000 | 1.360.000 |
| Egenkapital i alt | 49.501.000 | 48.876.000 | 48.972.000 | 52.977.000 | 56.876.000 | 59.785.000 | 62.652.000 | 64.108.000 | 65.468.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 19.065.000 | 21.464.000 | 19.474.000 | 19.318.000 | 19.575.000 | 21.278.000 | 21.377.000 | 17.867.000 | 15.564.000 |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | — | — | 15.645.000 | 13.392.000 |
| Resultat af primær drift | -2.833.000 | 929.000 | 1.932.000 | 7.042.000 | 6.531.000 | 5.087.000 | 7.233.000 | 2.276.000 | 1.831.000 |
| Resultat før skat | -4.477.000 | -667.000 | 123.000 | 5.134.000 | 4.999.000 | 3.730.000 | 3.674.000 | 1.867.000 | 1.743.000 |
| Årets resultat | -3.493.000 | -625.000 | 96.000 | 4.005.000 | 3.899.000 | 2.910.000 | 2.866.000 | 1.456.000 | 1.360.000 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet er at levere vejbelysning til Slagelse Kommune.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.