G&M ApS under frivillig likvidationAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2021Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Allerød Udlejning ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2021
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 49.044 | 58.946 | 51.178 | 45.769 | 34.602 |
| Omsætningsaktiver i alt | 424.791 | 322.220 | 321.327 | 337.267 | 304.751 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 424.791 | 322.220 | 321.327 | 337.267 | 304.751 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.069.069 | 1.069.069 | 1.069.075 | 764.460 | 334.469 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.069.069 | 1.069.069 | 1.069.075 | 764.460 | 334.469 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -769.278 | -871.849 | -872.748 | -552.193 | -154.718 |
| Årets resultat | -99.670 | -102.571 | -899 | 320.555 | 397.475 |
| Egenkapital i alt | -644.278 | -746.849 | -747.748 | -427.193 | -29.718 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | -99.670 | -960 | -857 | 334.206 | -27.648 |
| Resultat af primær drift | -99.670 | -102.558 | -857 | 334.206 | -27.648 |
| Resultat før skat | — | — | -899 | 320.555 | 397.475 |
| Årets resultat | -99.670 | -102.571 | -899 | 320.555 | 397.475 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2021Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået i køb og salg af fast ejendom samt konsulentassistance forbundet hermed.
Årets resultat efter skat udgør 397 t.kr. mod 321 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Selskabet har tabt mere end 50 % af selskabskapitalen og er således omfattet af kapitaltabsreglerne, jf. Selskabsloven § 119 om retablering af selskabskapitalen. Selskabet forventer at retablere kapitalen ved fremtidig indtjening. Se endvidere note 1.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.