Cherub ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Cherub Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 59.760 | 48.638 | 109.333 | 34.836 | 38.538 | 54.408 | 52.617 |
| Omsætningsaktiver i alt | 184.999 | 304.259 | 442.043 | 349.795 | 285.870 | 276.598 | 178.478 |
| Anlægsaktiver i alt | 5.357 | 1.921 | 0 | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 190.356 | 306.180 | 442.043 | 349.795 | 285.870 | 276.598 | 178.478 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 361.146 | 396.043 | 479.051 | 411.670 | 422.711 | 376.356 | 368.893 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 361.146 | 396.043 | 479.051 | 411.670 | 422.711 | 376.356 | 368.893 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -295.790 | -214.863 | -162.008 | -186.875 | -261.841 | -224.758 | -315.415 |
| Årets resultat | -239.692 | 80.927 | 52.855 | -24.869 | -74.965 | 37.083 | -90.657 |
| Egenkapital i alt | -170.790 | -89.863 | -37.008 | -61.875 | -136.841 | -99.758 | -190.415 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 21.046 | 347.340 | 306.400 | 244.945 | 70.910 | 50.698 | -88.917 |
| Resultat af primær drift | -228.998 | 87.725 | 35.189 | -31.668 | -95.160 | 50.408 | -88.917 |
| EBITDA | -225.562 | 91.161 | 37.110 | -31.668 | — | — | — |
| Resultat før skat | -239.692 | 80.244 | 26.125 | -31.909 | -96.011 | 48.160 | -90.657 |
| Årets resultat | -239.692 | 80.927 | 52.855 | -24.869 | -74.965 | 37.083 | -90.657 |
| Personaleomkostninger | 246.608 | 256.179 | 269.290 | 276.613 | 166.070 | 290 | 0 |
| Af- og nedskrivninger | 3.436 | 3.436 | 1.921 | 0 | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af handel med lamper, boligtekstiler og isenkram mv.
Årets bruttotab udgør -88.917 kr. mod 50.698 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -90.657 kr. mod 37.083 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat som forventet. Selskabet har tabt selskabskapitalen med mere end 50 %, og er derfor underlagt kapitaltabsreglerne i selskabsloven. Der er tidligere gennemført en tilpasning af antallet af ansatte i selskabet, hvilket har hjulpet selskabet tilstrækkeligt til, at selskabet kan gennemføre dets planer og målsætninger frem mod den næste ordinære generalforsamling i 2025. Ledelsen forventer at reetablere egenkapitalen via fremtidig drift. Årsrapporten er derfor aflagt under forudsætning af fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.