Egedal VVS ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
267.097 kr.+75,1%
Bruttofortjeneste 2020/21
+5,1%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2016/17–2020/21
Nøgletal
2020/21138.362 kr.
EBITDA
-27,7%
Soliditetsgrad
0,6×
Likviditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CG Egedal Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2021
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 214.000 | 297.077 | 107.307 | 178.906 | 292.552 |
| Omsætningsaktiver i alt | 361.000 | 375.653 | 167.590 | 229.391 | 297.087 |
| Anlægsaktiver i alt | 155.000 | 0 | 113.078 | 94.232 | 75.386 |
| Aktiver i alt | 516.000 | 375.653 | 280.668 | 323.623 | 372.473 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 540.000 | 608.349 | 507.388 | 541.967 | 475.532 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 540.000 | 608.349 | 507.388 | 541.967 | 475.532 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -151.000 | -357.696 | -351.720 | -343.344 | -228.059 |
| Årets resultat | 20.000 | -206.369 | 5.976 | 8.375 | 115.285 |
| Egenkapital i alt | -26.000 | -232.696 | -226.720 | -218.344 | -103.059 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | 219.000 | 295.255 | 111.905 | 152.538 | 267.097 |
| Resultat af primær drift | 29.000 | -162.631 | 8.331 | 12.534 | 119.516 |
| EBITDA | 60.000 | -144.881 | 27.177 | 31.380 | 138.362 |
| Resultat før skat | 28.000 | -164.769 | 5.976 | 8.375 | 115.285 |
| Årets resultat | 20.000 | -206.369 | 5.976 | 8.375 | 115.285 |
| Personaleomkostninger | 159.000 | 440.136 | 84.728 | 121.158 | 128.735 |
| Af- og nedskrivninger | 31.000 | 17.750 | 18.846 | 18.846 | 18.846 |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 1.000 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2021Selskabets hovedaktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at drive autoriseret VVS forretning.
Selskabets aktivitet har udviklet sig tilfredsstillende. Selskabet har tabt mere end 50% af anpartskapitalen, som forventes retableret ved egen indtjening.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.