Schwanebeck Verwaltung Zwei ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 98.000 | 88.803 | 80.886 | 84.120 | 67.615 | 60.542 | 52.262 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 98.000 | 88.803 | 80.886 | 84.120 | 67.615 | 60.542 | 52.262 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 11.000 | 11.250 | 11.250 | 20.938 | 11.250 | 11.250 | 11.250 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 11.000 | 11.250 | 11.250 | 20.938 | 11.250 | 11.250 | 11.250 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -38.000 | -47.447 | -55.364 | -61.818 | -68.635 | -75.708 | -83.988 |
| Årets resultat | -7.000 | -10.215 | -7.917 | -6.454 | -6.818 | -7.073 | -8.280 |
| Egenkapital i alt | 87.000 | 77.553 | 69.636 | 63.182 | 56.365 | 49.292 | 41.012 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Omsætning | — | — | — | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat af primær drift | -11.000 | -11.875 | -11.250 | -9.688 | -9.688 | -9.687 | -10.500 |
| Resultat før skat | -7.000 | -10.215 | -7.917 | -6.454 | -6.818 | -7.073 | -8.280 |
| Årets resultat | -7.000 | -10.215 | -7.917 | -6.454 | -6.818 | -7.073 | -8.280 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets formål er, direkte eller gennem kapitalandele i andre selskaber tilknyttet energibranchen, at udvikle, finansiere, drive og sælge vedvarende energi. Selskabet har i regnskabsåret været uden aktivitet.
Det ordinære resultat efter skat udgør -8 t.kr. mod -7 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Selskabet har tabt mere end halvdelen af selskabskapitalen og er således omfattet af lovgivningens kapitaltabsbestemmelser. Selskabets ledelse forventer at kunne reetablere selskabskapitalen enten via egen drift eller via kapitaltilførelse.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.