Mariendal Energi Teknik ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
6.688.122 kr.+12,7%
Bruttofortjeneste 2021
Nøgletal
20211.573.899 kr.
EBITDA
24,2%
Soliditetsgrad
1,1×
Likviditetsgrad
30,4%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 41127716.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2021
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 21.705 | 16.556 | 252.258 | 2.006.250 | 717.131 |
| Omsætningsaktiver i alt | 515.619 | 519.218 | 3.469.633 | 7.392.721 | 8.021.059 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | 2.673.043 | 2.276.504 | 2.277.209 |
| Aktiver i alt | 515.619 | 519.218 | 6.142.676 | 9.669.225 | 10.298.268 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 4.579 | 4.919 | 5.227.036 | 7.747.836 | 7.345.867 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 51.549 | 94.593 | 196.236 |
| Gældsforpligtelser i alt | 4.579 | 4.919 | 5.278.585 | 7.842.429 | 7.542.103 |
| Selskabskapital | 401.000 | 401.000 | 401.000 | 401.000 | 401.000 |
| Overført resultat | 110.040 | 113.299 | 376.622 | 1.335.286 | 2.093.671 |
| Årets resultat | 4.003 | 3.259 | 263.323 | 958.664 | 758.385 |
| Egenkapital i alt | 511.040 | 514.299 | 777.622 | 1.736.286 | 2.494.671 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | -4.570 | -5.700 | 986.207 | 5.936.852 | 6.688.122 |
| Resultat af primær drift | -4.570 | -5.700 | 337.740 | 1.303.549 | 1.061.240 |
| EBITDA | — | — | 414.697 | 1.770.213 | 1.573.899 |
| Resultat før skat | 5.132 | 4.178 | 337.593 | 1.229.057 | 975.703 |
| Årets resultat | 4.003 | 3.259 | 263.323 | 958.664 | 758.385 |
| Personaleomkostninger | — | — | 571.510 | 4.166.639 | 5.114.223 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | 76.957 | 466.664 | 512.659 |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 0 | 0 | 1 | 9 | 11 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2021Selskabets formål er at drive virksomhed med varmeserviceforretning, herunder installation af energianlæg.
Årets resultat udgør et overskud på 758 t.kr. efter skat mod 958 t.kr. i 2020. Egenkapitalen udgør pr. 31.12.2021 2.495 t.kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.