Madsen Hjerm Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
44.063 kr.-24,5%
Bruttofortjeneste 2023/24
-8,3%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2016/17–2023/24
Nøgletal
2023/2437.652 kr.
EBITDA
52,9%
Soliditetsgrad
1,4×
Likviditetsgrad
9,5%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 22.096 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 28.348 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -2.083 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 122.035 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 166.805 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -63.212 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 178.245 | 194.790 | 141.888 | 104.582 | 6.231 | 236.689 | 110.199 | 58.883 |
| Omsætningsaktiver i alt | 953.493 | 1.048.424 | 876.232 | 898.356 | 309.216 | 510.479 | 372.249 | 324.261 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 33.034 | 79.975 | 71.164 | 200.624 | 101.937 | 171.480 | 156.701 |
| Aktiver i alt | 953.493 | 1.081.458 | 956.207 | 969.520 | 509.840 | 612.416 | 543.729 | 480.962 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 636.989 | 873.642 | 761.194 | 464.507 | 268.562 | 392.303 | 313.490 | 226.534 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 917.452 | 917.452 | 917.452 | 172.452 | 0 | 9.500 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.554.441 | 1.791.094 | 1.678.646 | 636.959 | 268.562 | 401.803 | 313.490 | 226.534 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 41.000 | 41.000 | 41.000 | 41.000 | 41.000 |
| Overført resultat | -725.948 | -834.636 | -847.439 | 280.122 | 200.278 | 169.613 | 189.239 | 213.428 |
| Årets resultat | 42.224 | -108.688 | -12.803 | 298.561 | -79.846 | -30.665 | 19.626 | 24.189 |
| Egenkapital i alt | -600.948 | -709.636 | -722.439 | 321.122 | 241.278 | 210.613 | 230.239 | 254.428 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 81.115 | -55.268 | 39.068 | 382.653 | -42.270 | 24.230 | 58.341 | 44.063 |
| Resultat af primær drift | 37.615 | -103.053 | -12.740 | 311.579 | -101.069 | -35.316 | 37.562 | 22.873 |
| EBITDA | 45.115 | -92.042 | -1.729 | 322.590 | -73.349 | -32.100 | 52.341 | 37.652 |
| Resultat før skat | 42.224 | -108.688 | -12.803 | 310.000 | -102.367 | -38.599 | 25.161 | 31.011 |
| Årets resultat | 42.224 | -108.688 | -12.803 | 298.561 | -79.846 | -30.665 | 19.626 | 24.189 |
| Personaleomkostninger | 36.000 | 36.774 | 40.797 | 60.063 | 31.079 | 30.858 | 6.000 | 6.411 |
| Af- og nedskrivninger | 7.500 | 11.011 | 11.011 | 11.011 | 27.720 | 3.216 | 14.779 | 14.779 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af produktion, import, køb, salg og distribution af biobrændsel, varmeforsyningsanlæg, brændeovne, stokerfyr og dermed beslægtet virksomhed.
Årets bruttofortjeneste udgør 44.063 mod 58.341 sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 24.189 mod 19.626 sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.