Lars W. Pedersen Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
1.074.031 kr.-30,6%
Bruttofortjeneste 2025/26
+7,5%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017/18–2025/26
Nøgletal
2025/261.074.031 kr.
EBITDA
54,5%
Soliditetsgrad
1,5×
Likviditetsgrad
14,2%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2025/26
Foreslået udbytte for regnskabsåret 5.240.650 kr.
Historik
2025/265.240.650 kr.
2024/2590.000 kr.
2023/2481.333 kr.
2022/23117.800 kr.
2021/22114.400 kr.
2020/21113.000 kr.
2019/20110.600 kr.
2018/19108.000 kr.
2017/18105.800 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 4 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
2024Skattepligtig indkomst -279.528 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst 819.701 kr.180.334 kr.
2022Skattepligtig indkomst 1.898.033 kr.417.560 kr.
2021Skattepligtig indkomst 2.425.340 kr.533.566 kr.
2020Skattepligtig indkomst 2.865.920 kr.630.498 kr.
2019Skattepligtig indkomst 212.843 kr.Fratrukket underskud 385.733 kr.46.816 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 73.572 | 78.575 | 66.408 | 365.114 | 137.843 | 1.242.640 | 2.861.673 | 2.583.376 | 2.918.273 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | 3.925.986 | 3.849.004 | 4.563.548 | 8.241.786 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.709.511 | 4.434.325 | 4.803.651 | 5.584.566 | 7.096.503 | 6.637.730 | 6.587.293 | 7.110.425 | 4.436.796 |
| Aktiver i alt | 4.171.092 | 4.798.949 | 6.819.871 | 8.646.907 | 10.040.483 | 10.563.716 | 10.436.297 | 11.673.973 | 12.678.582 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 391.556 | 718.893 | 39.589 | 152.111 | 261.252 | 376.213 | 518.636 | 145.164 | 5.452.350 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 104.401 | 29.484 | 609.498 | 517.567 | 351.560 | 80.334 | 0 | 265.458 | 313.302 |
| Gældsforpligtelser i alt | 495.957 | 748.377 | 649.087 | 669.678 | 612.812 | 456.547 | 518.636 | 410.622 | 5.765.652 |
| Selskabskapital | 219.579 | 219.579 | 219.579 | 219.579 | 219.579 | 219.579 | 219.579 | 219.579 | 219.579 |
| Overført resultat | 1.210.861 | 935.792 | 2.592.177 | 3.649.880 | 3.681.179 | 4.723.456 | 4.819.109 | 5.551.080 | 3.895.828 |
| Årets resultat | 505.263 | 479.273 | 2.234.518 | 1.921.056 | 1.575.134 | 797.301 | -71.708 | 1.427.023 | 980.230 |
| Egenkapital i alt | 3.651.687 | 4.025.160 | 6.151.678 | 7.962.134 | 9.424.267 | 10.107.169 | 9.917.661 | 11.263.351 | 6.912.930 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 600.281 | 784.766 | 2.388.262 | 2.076.834 | 1.743.044 | 950.116 | 50.192 | 1.547.184 | 1.074.031 |
| Resultat af primær drift | 527.204 | 444.328 | 2.290.055 | 1.972.797 | 1.625.547 | 854.118 | -26.551 | 1.465.264 | 1.005.571 |
| EBITDA | 600.281 | 784.766 | 2.388.262 | 2.076.834 | 1.743.044 | 950.116 | 50.192 | 1.547.184 | 1.074.031 |
| Resultat før skat | 516.676 | 432.229 | 2.281.659 | 1.969.207 | 1.616.392 | 842.810 | -21.576 | 1.489.832 | 1.013.952 |
| Årets resultat | 505.263 | 479.273 | 2.234.518 | 1.921.056 | 1.575.134 | 797.301 | -71.708 | 1.427.023 | 980.230 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 73.077 | 340.438 | 98.207 | 104.037 | 117.497 | 95.998 | 76.743 | 81.920 | 68.460 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Udbytte | 105.800 | 108.000 | 110.600 | 113.000 | 114.400 | 117.800 | 81.333 | 90.000 | 5.240.650 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter er at eje kapitalandele i dattervirksomheder.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.