Kemic Vandrens A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 8.100.000 kr. (284% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Hausted Laugesen Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2026
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||||
| Likvide beholdninger | 3.424.812 | 2.362.245 | 5.120.641 | 2.947.062 | 3.838.306 | 2.092.054 | 893.123 | 4.588.360 | 7.359.114 | 5.505.697 |
| Omsætningsaktiver i alt | 9.050.931 | 10.829.334 | 12.904.598 | 16.149.425 | 11.411.718 | 15.632.209 | 17.824.519 | 16.264.538 | 18.020.550 | 20.512.890 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.979.649 | 2.176.836 | 1.948.661 | 3.521.839 | 4.311.599 | 4.606.514 | 3.135.114 | 2.751.383 | 2.777.844 | 2.029.270 |
| Aktiver i alt | 12.030.580 | 13.006.170 | 14.853.259 | 19.671.264 | 15.723.317 | 20.238.723 | 20.959.633 | 19.015.921 | 20.798.394 | 22.542.160 |
| Balance — passiver | ||||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 4.903.184 | 5.368.292 | 5.301.479 | 7.644.820 | 9.396.974 | 6.594.488 | 7.594.112 | 5.834.482 | 4.860.399 | 5.425.809 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 748.043 | 0 | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 4.903.184 | 5.368.292 | 5.301.479 | 8.392.863 | 9.396.974 | 6.594.488 | 7.594.112 | 5.834.482 | 4.860.399 | 5.425.809 |
| Selskabskapital | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 |
| Overført resultat | 2.461.944 | 2.557.647 | 2.695.507 | 2.710.024 | 2.710.338 | 2.709.450 | 10.023.844 | 10.549.802 | 11.844.779 | 6.598.832 |
| Årets resultat | 3.112.915 | 3.495.699 | 4.737.860 | 5.814.517 | 1.920.314 | 8.039.112 | 7.314.394 | 1.196.958 | 3.621.977 | 2.854.053 |
| Egenkapital i alt | 6.561.944 | 6.957.647 | 8.295.507 | 9.510.024 | 5.630.338 | 11.749.450 | 11.023.844 | 12.220.802 | 15.171.779 | 15.698.832 |
| Resultatopgørelse | ||||||||||
| Omsætning | 40.827.559 | 47.064.651 | 47.705.736 | 58.869.469 | 38.673.280 | 68.846.973 | 60.976.790 | — | — | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | — | — | 8.145.486 | 19.527.902 | 19.141.068 |
| Resultat af primær drift | 4.056.259 | 4.558.649 | 6.140.686 | 7.642.502 | 2.503.004 | 10.379.702 | 9.468.499 | 1.537.554 | 4.448.369 | 3.523.202 |
| EBITDA | 5.032.497 | 5.550.683 | 6.984.044 | 8.308.610 | 3.308.478 | 11.349.613 | 10.539.148 | 1.921.285 | 5.464.314 | 4.390.425 |
| Resultat før skat | 4.041.180 | 4.532.300 | 6.145.432 | 7.609.113 | 2.429.064 | 10.298.847 | 9.408.668 | 1.537.554 | 4.655.170 | 3.671.819 |
| Årets resultat | 3.112.915 | 3.495.699 | 4.737.860 | 5.814.517 | 1.920.314 | 8.039.112 | 7.314.394 | 1.196.958 | 3.621.977 | 2.854.053 |
| Personaleomkostninger | 5.965.228 | 6.435.841 | 6.247.072 | 12.587.692 | 12.115.394 | 11.955.642 | 11.934.499 | 6.224.201 | 14.063.588 | 14.750.643 |
| Af- og nedskrivninger | 976.238 | 992.034 | 843.358 | 666.108 | 805.474 | 969.911 | 1.070.649 | 383.731 | 1.015.945 | 867.223 |
| Andre nøgletal | ||||||||||
| Ansatte | 23 | 24 | 26 | 23 | 22 | 20 | 19 | 19 | 0 | 0 |
| Udbytte | 3.100.000 | 3.400.000 | 4.600.000 | 5.800.000 | 1.920.000 | 8.040.000 | 0 | 671.000 | 2.327.000 | 8.100.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter består i produktion, salg og rådgivning indenfor vandværkssektoren.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. april 2025 - 31. marts 2026 udviser et resultat på kr. 2.854.053, og selskabets balance pr. 31. marts 2026 udviser en balancesum på kr. 22.542.160, og en egenkapital på kr. 15.698.832.Selskabet har de seneste år indgået større vandværksenterprisekontrakter, hvilket er kendetegnet ved markedsudviklingen. Herudover, er selskabet specialiseret i at rense vand for de problematiske PFAS og PFOS stoffer, tungmetaller og andre forureninger med dokumenteret succes. Ledelsen oplever en fortsat stigende interesse for disse løsninger.Selskabet har ved afslutningen af dette årsregnskab en tilfredsstillende ordrebeholdning.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.