Falster Familiecamping ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 82.353 | 154.196 | 31.591 | 57.729 | 87.156 | 90.311 | 83.600 | 95.821 |
| Omsætningsaktiver i alt | 130.543 | 200.302 | 96.035 | 142.573 | 129.455 | 130.907 | 129.113 | 162.445 |
| Anlægsaktiver i alt | 4.006.395 | 3.934.835 | 3.863.275 | 3.842.382 | 3.790.322 | 3.738.262 | 3.686.202 | 1.853.667 |
| Aktiver i alt | 4.136.938 | 4.135.137 | 3.959.310 | 3.984.955 | 3.919.777 | 3.869.169 | 3.815.315 | 2.016.112 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.583.563 | 1.593.719 | 1.429.848 | 1.451.532 | 1.388.628 | 1.345.642 | 1.122.572 | 1.095.669 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 762.381 | 617.372 | 472.367 | 327.104 | 158.115 | 0 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.345.944 | 2.211.091 | 1.902.215 | 1.778.636 | 1.546.743 | 1.345.642 | 1.122.572 | 1.095.669 |
| Selskabskapital | 900.000 | 900.000 | 900.000 | 900.000 | 900.000 | 900.000 | 900.000 | 900.000 |
| Overført resultat | 888.700 | 1.015.550 | 1.142.615 | 1.279.410 | 1.438.506 | 1.583.573 | 1.745.107 | 19.636 |
| Årets resultat | 110.431 | 126.850 | 127.065 | 136.795 | 159.096 | 145.067 | 161.534 | -1.725.471 |
| Egenkapital i alt | 1.788.700 | 1.915.550 | 2.042.615 | 2.179.410 | 2.338.506 | 2.483.573 | 2.645.107 | 919.636 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 292.035 | 307.940 | 283.981 | 267.150 | 295.288 | 275.140 | 322.073 | 284.532 |
| Resultat af primær drift | 220.475 | 236.380 | 212.421 | — | 243.228 | 223.080 | 270.013 | -1.689.468 |
| EBITDA | 292.035 | 307.940 | 283.981 | — | 295.288 | 275.140 | 322.073 | 284.532 |
| Resultat før skat | 141.676 | 162.664 | 163.123 | 175.382 | 204.159 | 185.979 | 207.188 | -1.749.398 |
| Årets resultat | 110.431 | 126.850 | 127.065 | 136.795 | 159.096 | 145.067 | 161.534 | -1.725.471 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 71.560 | 71.560 | 71.560 | 48.393 | 52.060 | 52.060 | 52.060 | 1.974.000 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets hovedaktivitet er at eje og drive campingplads.
Resultatopgørelsen for tiden 01.01.24 - 31.12.24 udviser et resultat på DKK -1.725.471 mod DKK 161.534 for tiden 01.01.23 - 31.12.23. Balancen viser en egenkapital på DKK 919.636. Selskabet har solgt campingpladsen i januar 2025 med et væsentligt tab på grunde og bygninger til følge. Ledelsen har på baggrund heraf valgt at nedskrive grunde og bygninger til salgsværdien efter fradrag af udgifter til ejendomsmægler. Ledelsen finder årets resultat utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.