Elite Nord Frederikshavn A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 12.400 | 0 | — | — | — | 500 | 5.000 | 3.749 | 9.512 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | 1.958.411 | 1.930.955 | 2.701.218 | 893.004 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.301.316 | 2.998.828 | 3.693.875 | 3.421.641 | 3.177.377 | 3.466.430 | 3.770.128 | 3.809.986 | 3.628.280 |
| Aktiver i alt | 5.407.444 | 5.521.864 | 6.426.466 | 8.672.674 | 5.874.797 | 5.424.841 | 5.701.083 | 6.511.204 | 4.521.284 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.414.227 | 3.325.334 | 4.349.627 | 6.124.426 | 3.987.174 | 3.908.858 | 4.358.379 | 5.437.528 | 3.810.225 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 1.080.000 | 900.000 | 767.211 | 1.223.357 | 558.333 | 180.000 | 0 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 4.494.227 | 4.225.334 | 5.116.838 | 7.347.783 | 4.545.507 | 4.088.858 | 4.358.379 | 5.437.528 | 3.810.225 |
| Selskabskapital | 1.993.000 | 1.993.000 | 1.993.000 | 1.993.000 | 1.993.000 | 1.993.000 | 1.993.000 | 1.993.000 | 1.993.000 |
| Overført resultat | -1.079.783 | -696.470 | -683.372 | -668.109 | -663.710 | -657.017 | -650.296 | -919.324 | -1.281.941 |
| Årets resultat | 5.027 | 383.314 | 13.098 | 15.263 | 4.399 | 6.693 | 6.721 | -269.028 | -362.617 |
| Egenkapital i alt | 913.217 | 1.296.530 | 1.309.628 | 1.324.891 | 1.329.290 | 1.335.983 | 1.342.704 | 1.073.676 | 711.059 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 6.520.180 | 7.417.185 | 7.667.531 | 8.836.668 | 9.752.333 | 8.206.365 | 7.248.163 | 8.249.668 | 7.029.465 |
| Resultat af primær drift | 77.810 | 441.337 | 66.026 | 58.995 | 40.196 | 69.469 | 115.886 | -145.022 | -282.524 |
| EBITDA | 328.626 | 698.825 | 336.617 | 317.729 | 284.460 | 283.416 | 323.288 | 78.393 | -100.818 |
| Resultat før skat | 5.027 | 383.314 | 13.098 | 15.263 | 4.399 | 6.693 | 6.721 | -269.028 | -362.617 |
| Årets resultat | 5.027 | 383.314 | 13.098 | 15.263 | 4.399 | 6.693 | 6.721 | -269.028 | -362.617 |
| Personaleomkostninger | 6.191.554 | 6.718.360 | 7.330.914 | 8.518.939 | 9.467.873 | 7.922.949 | 6.924.875 | 8.171.275 | 7.130.283 |
| Af- og nedskrivninger | 250.816 | 257.488 | 270.591 | 258.734 | 244.264 | 213.947 | 207.402 | 223.415 | 181.706 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 16 | 15 | 16 | 18 | 19 | 20 | 20 | 25 | 25 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter er at drive professionel idræt, herunder ishockey og dermed forbundet virksomhed, herunder handel, service og investering.
Sæsonens sportslige målsætninger blev ikke indfriet. Holdet var gennem sæsonen betydeligt påvirket af alvorlige skader, og selskabet havde samtidig en relativt smal spillertrup. Som følge heraf besluttede ledelsen i januar 2026 at frigive en række spillere til andre klubber med henblik på at reducere selskabets lønomkostninger og tilpasse omkostningsniveauet til den økonomiske situation. På trods af de gennemførte omkostningsreduktioner var det ikke muligt at undgå et negativt driftsresultat. Dette skyldtes blandt andet svigtende indtægter som følge af de utilfredsstillende sportslige resultater gennem sæsonen. Årets resultat udgør et underskud på 363 t.kr., hvilket af ledelsen anses for utilfredsstillende. Sportslige målsætning sæson 2025/26 For den kommende sæson er det selskabets klare sportslige målsætning, at holdet kvalificerer sig til slutspillet. Siden afslutningen af den seneste sæson har klubben arbejdet målrettet på at styrke selskabets økonomiske fundament og skabe de nødvendige rammer for et konkurrencedygtigt hold samt et stærkt trænerteam omkring elitetruppen. Der er i forbindelse med den kommende sæson ansat en ny cheftræner, nye assistenttrænere samt en ny fysisk træner. Desuden er spillertruppen blevet væsentligt ændret, idet 14 nye spillere er kommet til. Der arbejdes samtidig målrettet med at etablere en ny kultur omkring holdet, hvor sammenhold, engagement og vindermentalitet er centrale elementer. Ledelsen v
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.