Actulux A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 27.000.000 kr. (91% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 55.892 | 19.099 | 660.837 | 4.451.254 | 1.204.351 | 4.851.527 | 629.228 | 564.651 | 7.429.157 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | 28.314.019 | 30.758.451 | 42.518.399 | 58.108.963 | 53.264.820 | 59.315.744 | 60.641.643 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | 1.448.338 | 18.800.301 | 14.452.019 | 11.505.979 | 7.375.744 | 2.642.257 | 2.832.258 |
| Aktiver i alt | 24.796.011 | 29.999.381 | 29.762.357 | 49.558.752 | 56.970.418 | 69.614.942 | 60.640.564 | 61.958.001 | 63.473.901 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | 6.884.560 | 9.641.179 | 10.374.183 | 11.768.447 | 9.025.502 | 12.736.529 | 11.565.061 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 730.173 | 0 | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | — | — | 7.614.733 | 9.641.179 | 10.374.183 | 11.768.447 | 9.025.502 | 12.736.529 | 11.565.061 |
| Selskabskapital | 697.675 | 697.675 | 697.675 | 697.675 | 697.675 | 697.675 | 697.675 | 697.675 | 697.675 |
| Overført resultat | 17.401.194 | 17.674.003 | 21.449.949 | 39.219.898 | 45.898.560 | 57.148.820 | 50.917.387 | 48.523.797 | 51.211.165 |
| Årets resultat | 13.870.104 | 17.272.809 | 20.775.947 | 17.226.280 | 20.678.663 | 23.250.260 | 24.768.567 | 21.606.410 | 29.687.368 |
| Egenkapital i alt | 18.098.869 | 18.371.678 | 22.147.624 | 39.917.573 | 46.596.235 | 57.846.495 | 51.615.062 | 49.221.472 | 51.908.840 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 36.612.683 | 45.087.846 | 51.940.381 | 53.866.518 | 62.656.287 | 75.444.302 | 81.521.222 | 81.343.307 | 94.668.037 |
| Resultat af primær drift | — | — | 26.519.633 | 23.165.500 | 27.872.018 | 31.373.438 | 32.768.409 | 28.661.561 | 37.848.967 |
| EBITDA | — | — | 27.005.287 | 27.949.761 | 32.716.771 | 37.353.394 | 38.049.171 | 33.770.463 | 38.672.955 |
| Resultat før skat | 17.826.958 | 22.181.748 | 26.664.027 | 23.238.044 | 27.564.421 | 31.012.960 | 33.106.567 | 29.060.186 | 38.133.036 |
| Årets resultat | 13.870.104 | 17.272.809 | 20.775.947 | 17.226.280 | 20.678.663 | 23.250.260 | 24.768.567 | 21.606.410 | 29.687.368 |
| Personaleomkostninger | 18.391.730 | 22.444.493 | 24.935.094 | 25.916.757 | 29.939.516 | 38.090.908 | 43.310.165 | 47.402.191 | 55.995.082 |
| Af- og nedskrivninger | 592.968 | 539.364 | 485.654 | 4.784.261 | 4.844.753 | 5.979.956 | 5.280.762 | 5.108.902 | 823.988 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 51 | 52 | 53 | 70 | 78 | 82 | 92 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | 31.000.000 | 24.000.000 | 27.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af udvikling, produktion og salg af innovative åbningssystemer til brand- og komfortventilation. Foruden åbningssystemer er bl.a. styreelektronik, kædemotorer og tilbehør også en væsentlig del af produktsortimentet. Selskabet afsætter sine produkter i hele Europa.
Årets resultat før skat udgør 38.133 TDKK mod 29.059 TDKK sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Udviklingen skal sammenholdes med virksomhedens forventede stigning i omsætning ved tilgang af nye kunder. Omsætningen er dog steget mere end forventet, hvor virksomheden også har oplevet tilgang i salget for eksisterende kunder på udenlandske markeder. Medarbejderstaben er øget i takt med at kunne afvikle salg og udvikling. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Selskabet har i 2025 fortsat udviklet yderligere produkter samt udvidet organisationen med såvel afsætningsmæssige som tekniske medarbejdere. Det er væsentligt for selskabet at kunne imødekomme det stigende antal kunders efterspørgsel og forventninger, hvilket har gjort en større organisation nødvendig.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.