Ejendomsanpartsselskabet Fashion FlowersAktiv
Økonomiske nøgletal
1.511.157 kr.+86,4%
Bruttofortjeneste 2024/25
+9,7%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017/18–2024/25
Nøgletal
2024/251.511.157 kr.
EBITDA
33,2%
Soliditetsgrad
2,7×
Likviditetsgrad
36,7%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet JC & CKC Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 23.000 | 17.693 | 28.628 | 181 | 9.567 | 6.952 | 2.652 | 4.472 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | 1.288.693 | 1.002.038 | 1.249.970 |
| Anlægsaktiver i alt | 7.597.000 | 7.135.429 | 6.538.408 | 5.949.829 | 5.531.109 | 5.047.058 | 4.996.881 | 5.006.696 |
| Aktiver i alt | 7.635.000 | 7.178.486 | 7.069.186 | 6.869.036 | 6.474.495 | 6.335.751 | 5.998.919 | 6.256.666 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 500.000 | 487.474 | 614.759 | 577.139 | 391.091 | 500.362 | 420.423 | 469.059 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 5.921.000 | 5.593.949 | 5.309.489 | 5.050.872 | 4.736.010 | 4.449.145 | 4.110.976 | 3.550.768 |
| Gældsforpligtelser i alt | 6.421.000 | 6.081.423 | 5.924.248 | 5.628.011 | 5.127.101 | 4.949.507 | 4.531.399 | 4.019.827 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 696.000 | 605.462 | 683.290 | 833.320 | 980.318 | 1.089.131 | 1.190.377 | 1.954.132 |
| Årets resultat | 90.000 | -90.080 | 77.828 | 150.030 | 146.998 | 108.813 | 101.246 | 763.755 |
| Egenkapital i alt | 821.000 | 730.462 | 808.290 | 958.320 | 1.105.318 | 1.214.131 | 1.315.377 | 2.079.132 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 789.000 | 651.967 | 861.757 | 924.140 | 907.723 | 849.097 | 810.609 | 1.511.157 |
| Resultat af primær drift | 278.000 | 65.890 | 264.737 | 335.561 | 312.864 | 258.020 | 253.969 | 1.144.347 |
| EBITDA | 789.000 | 651.967 | 861.757 | 924.140 | 907.723 | 849.097 | 810.609 | 1.511.157 |
| Resultat før skat | 115.000 | -115.482 | 99.788 | 192.585 | 189.099 | 139.546 | 129.824 | 993.564 |
| Årets resultat | 90.000 | -90.080 | 77.828 | 150.030 | 146.998 | 108.813 | 101.246 | 763.755 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 511.000 | 586.077 | 597.020 | 588.579 | 594.859 | 591.077 | 556.640 | 366.810 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er udlejning af drivhuse og inventar.
Årets resultat og selskabets økonomiske stilling er påvirket af skadeserstatning og ekstraomkostninger som følge af snetrykskade. Årets resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.